Hoşgeldiniz  

2017’de emlak krizi patlar mı?

Gülender Sargın | 03 Kasım 2016 | Genel, Manşet, Manşet Üst

biyasa
2017 kabus mu olacak ?

2016 bitiyor, genel olarak kötü bir yıl geçirdik ve ne yazık ki bilirkişi fikirleri yapılan real hesaplar ve ülke gidişatı 2017 de bu yılı mumla arayacağımızı söylüyor.

Riskler ve öngörülenlere bakacak olursak
-Öncelikle döviz kur artışı, doların 4 TL lere yükselmesinin beklentisi,
-Bankaların “ol” dendi diye faiz oranlarını aşağıda tutma çabasının yarattığı borçlanma ve bize geri dönüşü
-Amerika seçimlerinin sonucunda oluşacak ekonomiyi de hesap edersek FED in yapmak durumunda kalacağı faiz artırımı,
-Siyasi gündemimizde bulunan FÖTE, Başkanlık Sistemi, Suriye Savaşı gibi ekonomimizi direk etkileyecek durumlar,
-döviz ihtiyacını karşılayabilecek turizm gibi sektörlerin ülke güvensizliği yüzünden düşük seviyelerde kalması,
-Kredi yapılandırmaları, vergi afları, FETÖ operasyonlarından toplanan paralar gibi hareketlerle sıcak para toplanmaya çalışılsa da aynı şekilde iç ve dış savaşların harcattığı ülke bütçesinin genel durumu,
-kendi bakanlıklarımız “ihracat artacak ekonomi yükselişe geçecek” derken, IMF gibi ekonominin analizini tutan kurumlarına ait dünya raporlarının tam tersini söylüyor olması.

Bunlar ve benzeri durumlar nedeniyle 2017 yılında kurların 4 TL üzerinde olacağı, banka faizlerinin artacağı, bu durumun otomatikman üreticiyi etkileyeceği, fiyatları yükselteceği, ülkedeki yüksek risk durumu nedeniyle standartta alıcı olabilecek kitlenin büyük bir kısmının beklemeyi tercih edeceği tahminlerim içerisinde.

Peki ne yapacağız ?
Ayağımızı yorganına göre uzatacağız, döviz endeksli yatırımlardan ya uzak duracağız yada garantisini hazır edeceğiz, uzun vade yatırımlarda geri dönüş durumunu iyi hesap edeceğiz, taşıma suyla iş yapmayacağız.

2017 de inşaat maliyetlerinin artacağı net, buda direk satış rakamlarına yansıyacak. Arz-Talep dengesizliği oluşacak. Aslında bu dengesizlik biraz farklı olacak; almak isteyende satmak isteyende bol olacak ama işlem olamayacak. Bu nokta da da ne yazık ki iflaslar, kredi ödeyememeler vs gündem olacak.

Önerim ne olur ?
İkamet amaçlı gayrimenkul alacakların yine de planlarına devam etmelerini öneririm. Sonuçta kira ödüyorsunuz ve genel ekonomik dalgalanma mutlaka kiralara da yansıyacak. Kendi evinizi ödemeniz en doğrusu, belki sadece gireceğiniz borç ve riskler konusunda daha temkinli olmanız hatta bütçe konusunda risksiz hareket etmeniz gerekli.

“Kira yada al-sat yatırımı” amaçlı gayrimenkul alacaklarınsa ince eleyip sık dokumalarında fayda var. Bunun için güvenecekleri ve gelecek konusunda hesap yapabilecek gayrimenkul danışmanları veya finansal danışmanlarla hareket etmelerinde fayda var. Aksi taktirde zarar edebilirler.

Bol kazançlar dilerim.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5818
EURO 4,0087
BIST 95.147
ALTIN 144,1872

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle