Hoşgeldiniz  

BİZ SORDUK, KEMDER BAŞKANI ALPAY HACIOĞLU CEVAP VERDİ

admin | 11 Kasım 2016 | KEMDER, Manşet, Manşet Üst, Röportaj

alpay-roportaj-site

BİZ SORDUK, KEMDER BAŞKANI ALPAY HACIOĞLU CEVAP VERDİ

Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu ile “ODA” seçimleri sonrasında gelinen durum, KEMDER için düşünceleri ve beklentiler üzerine sohbet ettik.

KEMDER’in Başkanı ve geçtiğimiz aylarda yapılan Kocaeli Emlakçılar Odası Başkan adayı Alpay Hacıoğlu’na bir çok konuda sohbet ettik. MİA, kentin imar sorunu, KEMDER kapanacak mı? sorusundan tutun, “Odanın ayrımcılık yapmasın” cevaplarına kadar uzun uzun sohbet etme imkanı oldu. Biz sorduk, Hacıoğlu cevapladı…

 

Kocaeli Emlakçılar Odası kurulduktan sonra Kemder’in mevcut durumu nedir? Kemder için gelecekte düşünceleriniz ve öngörüleriniz nelerdir?

Kocaeli Emlakçılar Oda’sı seçimlerinden sonra KEMDER kapanıyor gibi cümleler duydum, ancak böyle bir durum kesinlikle yok. İster kabul edilsin ister edilmesin oda, KEMDER sayesinde kuruldu. Öncelikle şunu söylemek isterim KEMDER kimsenin şahsi ürünü değil ve kapanması gibi bir durum yok.

Hali hazırda birkaç projemiz mevcut 2-3 ay içerisinde bunları hayata geçireceğiz. KEMDER olarak kaldığımız yerden devam ediyoruz. Meslektaşlarımız katkımızın devamını görecekler. Oda’da yeni kuruldu, daha düzen kuracaklar, komisyonları birbirlerini tanıyacak yani hizmet verebilmek için önce oluşumlarını tamamlamaları lazım. Bizde böyle bir durum yok, bizim ekibimiz çalışmaya devam ediyor.

Ne zaman KEMDER kapanır?

Derneğimiz çok düşmüş, hiçbir fonksiyonu kalmaz, yönetime adayı kalmaz, üyelerimiz çıkar; “kapanmalı” der o zaman ancak. 2 yıl daha görevdeyiz bu süreçte de hep beraber nasıl devam edeceğini göreceğiz zaten.

Oda seçimlerini KEMDER yönetimi almış olsaydı derneği kapatacak mıydınız? Şimdi üyeleriniz hem oda hem dernek gerek yok deyip dernekten ayrılma yoluna giderler mi?

Oda seçimlerinde bizim yönetimimiz almış olsaydı da KEMDER kapanmayacak aynı şekilde devam edecekti. “Biz yönetimdeyiz kapatalım” demeyecektik. Usulüne göre devamını sağlayacaktık. Üyelerimizden eksilme olmadı şuana kadar, hatta seçimlerden sonra eklenenler oldu. Birde biz üyelerimizden aidat problemi vs yaşamadık, kimseye de “niye aidat ödemedin” demedik. 2009’da göreve geldiğimizde aidat borcu olanlar vardı. Onları da silip atmıştık. Takip eden yıllarda üyelerimiz gelip hem kahvelerini içti hem aidatlarını ödedi. Böyle de devam edeceğini tahmin ediyorum. Şuan 600 civarı üyemiz mevcut. Gerçi “aidat olmadan nasıl döndü?” derseniz hep yönetimde bulunanların çabaları, etkinlikler, sponsorluklarla belli bir noktaya taşıdık.

alpay-gul-eylem-son

GÜLENDER SARGIN – EYLEM BÜYÜK SORDU HACIOĞLU CEVAPLADI

Seçim sonrası Alpay Hacıoğlu olarak kazandıklarınız ve kaybettikleriniz nelerdir?

Hiçbir şekilde hiçbir şeyi kaybettiğimi düşünmüyorum, sadece seçimi kazanamadık. Çok güzel dostlar edindik, sektöre yepyeni insanlar kattık. Şimdi ticaretimiz dostluklarımız gelişmeye devam edecek. Sayısalda sadece seçimi kaybettik o kadar

Seçim sürecinde çok gezdiniz insanlarla bir araya geldiniz, bunu kendi ticaretiniz de kullandınız mı?

Asla amacım ticaretimi geliştirmek olmadı. Hala düzenli tur yapıyorum. Her gün 1-2 meslektaşımı ziyaret ediyorum. Bir daha ki KEMDER seçimlerinde olurum olmam, henüz net kararım yok ama çalışmalarım için her gün koşturmaya devam ediyorum. Süreç içerisinde tanıdığımız insanlara hep bizim katkımız oldu. Sorunlarını çözme yolunda KEMDER elinden gelin yaptı. İzmitli olmam ve siyaset yönümden dolayı zaten çok geniş bir çevrem vardı benim. KEMDER yönetimine girince bu çevrelerimden bile uzaklaştım yoğunluğum hep KEMDER ve üyeleri oldu. Bu yönden bakarsanız kazanmak yerine kendi ticaretimden kaybettim. Bunu acıtasyon gibi düşünmeyin farklı bakarsanız ticaretime çok faydası da oldu. Nasıl oldu? Kendimi geliştirdim. Meslektaşlarımla diyaloğum iyi hale geldi haliyle iş yönlendirmeleri konusunda daha geniş bir yelpaze açıldı. KEMDER benim vaktimi ve nakdimi almış olabilir ama bu yönden çok katkısı oldu.

Konuşulduğu gibi Kocaeli Emlakçılar Odası’na muhalefet olacak mısınız?

3 ay kadar bir süre oldu seçimler biteli, ancak henüz tek kelime etmedik. Belli bir süre bekleyeceğiz. Tüm üyelerimizin beklentileri ve karşılığında verilen vaatler çok yüksek, elbette ki bunların takipçisi olacağız, gereken yerde de sesimizi yükselteceğiz. Diğer yandan kimsenin elinde sihirli değnek yok bunu da biliyoruz. Bu nedenle Kocaeli Emlakçılar Odası yönetiminin düzene girmesini bekleyeceğiz. Diğer yandan; çok net söylüyorum biz olsaydık bu bekleyiş olmayacaktı çünkü kurulu bir sistemimiz vardı. Şimdi oda için biraz daha bekleyeceğiz sonra yapılanları ve yapılmayanları yorumlayacağız. Aslında buna “muhalefetlik” demek doğru olmaz, bu yön vermek, hız vermek için olacak. Bunun içinde kızmaya gerek yok.

Odanın varlığı, kamu kuruluşları gibi kurumlarla yaptığınız veya yapacağınız anlamalarda sorun olacak mı?

Kurumlar, bankalar veya anlaşma yapabileceğimiz yerler bu ayrımı yapmaz. Burada bir ast üst ilişkisi yok. Kanun odaya ayrı derneğe ayrı işlemiyor. Mevzuatlar herkese aynıdır. Kaldı ki şunu söyleyeyim. 15 gün önce Ankara’daydık Kandıra Tapu dairesinin sıkıntıları için Tapu Kadastro Genel Md.  ile görüştük. Kandıra Tapuda hem müdür, hem personel eksiği var buda orda ki sıkıntıları çok arttırmıştı. Ankara’ya gittiğimizde bireysel gitmedim. Başkalarının bitmeyen işlerinin dosyalarını alıp gittim. Böylece 1 hafta önce 2 personel geçici görevle atandı. 2 personel daha atanacak. Kocaeli Emlakçılar Odası kendi komisyon düzenini kurmaya çalışırken, ben hala üyelerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyorum. Çözüyorum. İşte bu gibi noktalarda Kocaeli Emlakçılar Odası’nın takipçisi olacağız, odamız yapmıyorsa, KEMDER burada yapmaya devam edecek.

Kemder’in oda seçimleri sonrası yapmak istedikleri ve hedefleri nelerdir?

Genel hedeflerden bahsettik ama şunu ekleyebilirim. Meslek hastalığımı desek bilmiyorum ama çok samimiyetsiz bir haldeyiz. Meslektaşlarımız birbirinin işlerini bozuyor, engelliyor elinden alıyor. Öncelikle birbirimizi sevmeli saymalıyız. Bizim çok kutsal bir görevimiz var ve kıymetini bilmeliyiz. İnsanlar yılların birikimini bize emanet ediyor bizde buna göre davranmalıyız. Kendimizi, kalbimizi bozmamalıyız. Biz KEMDER olarak hep bu yapıyı hedefledik. Bunun içinde çalışmaya devam edeceğiz. Bende tüm üyelerimden bunu istiyorum. Biz ekmeğini paylaşan bir sektörüz. Aramızdaki sevgi saygıyı daha iyi yerlere getirmemiz lazım. Biz pek çok çalışma yapabiliriz üyelerimiz için ancak en önemlisi meslektaşlarımız arasında ticareti arttırabilmek. Bunun içinde birbirimize karşı dürüst ve saygılı olmalıyız.

gul-alpay-on

GÜLENDER SARGIN GAYRİMENKUL Gülender Sargın

Emlak piyasasında ki durgunluğun Kocaeli emlak piyasasına yansıması nedir?

Piyasada durgunluk var, bunun da pek çok sebebi var. 15 Temmuzun acısı yeni çıkıyor, yerel seçimler, dolar kurlarının yükselişi bunlar hep konuşuluyor. Yatırımcı tedirgin. Dolayısıyla durgunluk çok yüksek. Ben Çayırova’ya da Karamürsel’e de Kandıra’ya da gidiyorum genel bir durgunluk var İnşallah açılacak.

2017 için düşünceniz önerileriniz neler?

Toparlanması umudu içerisindeyiz ancak ilk çeyrekte çok fazla değişiklik olacağını düşünmüyorum. Hatta ilk yarıya kadar böyle gider ancak sonra açılabilir. Şuan yabancıların yatırımları yoğun. Biraz onların sayesinde bir hareketlilik var. Gayrimenkul tamamen durmadı tabi bu kadar olumsuzluğa rağmen yine de durumumuz iyi aslında.

Kocaeli’nde TOKİ ve Kent Konut’a yüksek 10-15 kat imar verilirken, özel inşaat firmalarına 4 kat vermesini nasıl karşılıyorsunuz?

Bunu yıllardan beri herkes söylüyor. Kocaeli ‘de ilk Yuvam Akarca’lar yapıldı 13-15 katlı konutlar. Kocaeli’de çok iyi inşaat firmaları var. Bu firmalar 4 katlı değil 14 katlı da yapsa iyi işler çıkartır. Kocaeli deprem bölgesi bu tamam ama Kent Konut 10 kat yaparken yan parsele 4 kat veriliyor. Aynı şekilde müteahhit de yapabilir. Denetlemelerde ona göre yapılır. İstanbul, İzmit, Bursa’da bunlar var. Tabi bu noktada denetim ve zemin etüdü çok önemli. Kat adedi olmalı sektör yavaşlıyor ve en büyük nedenlerinden biri de bu. Şimdi hem imar durumu kısıtlı hem yükseklik kısıtlı bu nedenle birçok bölge sorun yaşıyor.

eylem-alpay-on

KOCAELİ EMLAK Eylem Büyük

Gündemde olan Merkezi İş Alanı MİA hakkında düşünceleriniz nedir?

MİA olmalı mı olmamalı mı? MİA nın planlandığı yerlerin büyük kısmı bataklık, değerlenmesi anlamında yapılmalı ama proje çok karmaşık hale geldi. Projeler üretildi, vaz geçildi, onaylandı onaylanmadı iyice karıştı. Bana göre oradaki ilk proje, amaç çok farklıydı ama değişti. Sonuçta bölgede atıl kalan yerler yapılanacaksa MİA olmalı ama nasıl olacak, ne olacak havada her şey.

 

Uzun yıllar Kemder başkanlığı yapmış biri olarak yeni kurulan oda, Başkan ve yönetimine tavsiyeleriniz nelerdir?

Tek bir tavsiyem olacak, 6 yıldır KEMDER de yöneticilik yapıyorum bu süre içerisinde hiçbirimiz ayrımcılık yapmadık, onlarda yapmasın. Mesela bayram mesajı, iyi haftalar mesajı gönderiliyor ancak bize gelmiyor. Bizde odaya üyeyiz. Orada kaç üye varsa hepsinin hakkıdır bildirimleri almak. Seçim bitti. Onlar seçilmiş bir yönetim. Sevsek de sevmesek de saygı duymak durumundayız. Onlara da tek tavsiyem herkese saygı duysunlar, herkese eşit mesafede olsunlar. Örnek veriyorum; biz seçilseydik onlarla masaya oturup güncel projelerini dinleyip beraber çalışmalar yapacaktık. Oda yönetimiyse bizimle hiçbir diyaloga girmedi, bir projeniz düşündüğünüz veya beraber yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormadı.

Oda yönetimi ile hiç bir araya gelmediniz mi?

Cemiyetlerde 2 kere karşılaşmaktan öte hiçbir araya gelmedik veya telefonla konuşmadık.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

İlerleyen günler ne olacak, seneye seçimler ne olacak bilmiyorum. Girip girmeyeceğimizi de bilmiyorum ancak keşke 3 aday 4 aday olsa. Herkesin odasına, derneğine sahip çıkmasını istiyorum. KEMDER tüm hız çalışmaya devam ediyor. Kocaeli Emlakçılar Odası’nın yararına olacak şekilde takiplerimizi de devam ettireceğiz. Üye ziyaretlerimizi, sorunlarımız için ziyaretlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Sektör ve üyelerimiz adına en iyisinin olmasını temenni ediyorum. Herkese hayırlı, bereketli işler diliyorum.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5681
EURO 3,9999
BIST 95.147
ALTIN 143,9286

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle