Hoşgeldiniz  

Bu Emlakçılardan Özellikle Uzak Durun..!

Gülender Sargın | 21 Aralık 2016 | Gülender SARGIN, Manşet, Manşet Üst

HOLDİNG BİNASI OLSUN DEMİYORUZ AMA…

Emlakçılık zor iştir. İddia ediyorum, herkesin yapacağı bir iş de değil!
Bazen şöyle oturup;
kim kimin işine taş koymuş,
kim hangi müşterisini nasıl dolandırmış ,
kim dışarıda dürüstlük abidesi ama özünde dolandırıcının önde gideni
tek tek isimleriyle yazmak geliyor içimden.

Sonra diyorum; yok boş ver.
Ne kendine sıçrat, ne başına iş al…

Bunu yorum olarak yazın siz ;
ben o gezdiğim gördüğüm yerlerde şahit olduklarımı isimleriyle cisimleriyle yazayım mı yazmayayım mı ? Yaz hepsini öğrenelim derken de aman dikkat edin çünkü sonra 
“ay bizim Murtaza’yı yazmışsın Gül, sil sen onu yapmaz öyle o” diye hatırcı olmayın.

Neyse işin o kısmı size kalsın.
Ben kısaca maddeliyorum, özellikle gayrimenkul alıcı satıcı ve kiralayıcılarına ;
1- Vergi levhası, dernek ve/veya oda kaydı olmayandan uzak durun
2- Adam gibi iş yeri olmayandan da uzak durun. Adam gibi derken holding binası olsun demiyoruz ama İnsanın ofisi 10 m2 bir oda da olur da az evrağı, levhası, kaşesi ne biliyim sözleşmesi, masası sandalyesi tam olur.
3-“Şurada bir ev vardı, ah tüh yokmuş galiba 100 m2 di ay 60 m2 miş, kiracı varmıydı bilemedimkiydi” gibi işinden bir haberine denk gelirseniz koşarak uzaklaşın. Tabi ki insan arada şaşırır, arada yanlış hatırlar ama kardeşim her portföyde patlak çıkmaz ki..!
4- “Mal sahibi ile tanıştırmam, göz göze bile getirmem“diyenlere bir temkinli yaklaşın.” Mal alacam sahibini niye göremiyorum. Hadi göremiyorum telefonla niye konuşamıyorum?”. Kimse kusura bakmasın, ortalık 100.000 lik arsayı 120.000 e satıp 20.000 e yatanlarla dolu. Kimse kusura bakmasın alıcı istiyorsa mal sahibiyle konuşacak bu kadar.  Biz saf mıyız? Hakkımız olan %3 lerle uğraşıyoruz.
5- Eğitimsizden de uzak durun. Eğitimsiz derken, illa okulluyu kastetmiyorum. İnsan biraz kendini geliştirir işin içinde de olsa az öğrenir. Biraz bilgi sahibi olur. Prosedür bilir, proje,fiyat,detay bilir. Sorularınızı dolu dolu cevaplar. Yeni olabilir sektörde o zamanda sizi bir bilenle muhattap eder destek alır.

6- Her şeyi ama her şeyi yazılı isteyin . Kaç paraya alıyorum? Ne komisyon ödüyorum? vs tüm taahhütleri yazılı isteyin. Vermeyene de altına imza atmayana da eyvallah deyin..!
7- Son olarak tabi ki tüm meslektaşlarım dolandırıcı yada kör cahil değil. Size tam destek veren işini doğru yapanı hem taktir edin hem hakkını verin. Diğerlerini de lütfen şikayet edin..!

 

İşini hakkıyla yapmaya çalışanlar, hem meslektaşlarının kuyusunu kazan, hem müşterilerini dolandıran bu emlakçı müsvettelerinden bıkmış durumda.

Lütfen sizde bize destek verin…

 

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0117
BIST 95.147
ALTIN 144,5339

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle