Hoşgeldiniz  

Cedit Kentsel Dönüşümde Kimler Yer Topluyor?

admin | 11 Ocak 2016 | Genel, Kent Konut AŞ.

CEDİT’TE KİMLER YER TOPLUYOR?

Kentsel dönüşüm kapsamındaki Cedit Mahallesi’nin bir bölümünün yeniden inşa edilecek olması, ilimizdeki inşaat firmalarını hareketlendirdi. Şu anda bölgede imar olmamasına karşın, yerler satın alınıyor. Peki bu yerleri kimler topluyor?
İzmit’in en güzel yeri kentsel dönüşüm adı altında yeniden yapılanıyor. Belki de İzmit’in merkezinin çehresi değişecek. Ne yapılacağını, nasıl yapılacağını, kimler tarafından yapılacağını hiç kimse bilmiyor ama şu bir gerçek ki, “Büyük” inşaat firmaları, İzmit’in emlak zenginleri ve bilmediklerimizin iştahı kabardı. Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm kapsamında yer almak için dört koldan çalışma yaparak, yerleri satın almaya başladılar.
YER SAHİPLERİ ŞAŞKIN
Bölgede evleri, arsaları olanların nerdeyse her gün kapıları çalınıyor ve ‘yerinizi satar mısınız?’ sorusuyla karşı karşıya kalıyorlar. Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm içinde oturanlar, yer sahipleri şaşkın. Kapılarına kadar gelen ve satmaları için aracılık yapanlarla nerdeyse her gün karşılaşıyorlar. Çok ciddi tekliflerle geliniyor ama bölgedeki yer sahiplerinin şu anda durumu anlamaya çalıştıklarını da belirtmek isteriz.

ESKİ VE DÜZENSİZ YAPILAR
Tamam, şu anda bölgede çok eski yapılar var ve düzensiz bir yerleşime sahip ama şunu da kabul etmek gerekiyor ki yıllardır analarından, babalarından hatta dedelerinden kalan yerlerde oturuyorlar. Herkes bir şey söylüyor ama “büyü büyüklerin” haricinde kimse bilmiyor ne yapılacak diye. Sadece söylenen İzmit’in en güzel, en pahalı, en lüks konutları yapılacak. Milyonluk evler olacak, sadece bu!

NEDEN KİMSE BİLMİYOR?
Bu konuyla ilgili bir araştırma yapmaya kalktığımızda, tabi sınırlı durumda ve konuyla ilgili doğru dürüst hiçbir açıklama yok. Birkaç cılız bilgilendirme dışında, ne doğru dürüst bir haber ne bir açıklama ne de bilgilendirme karşımıza çıkıyor. Konunun muhatapları olmamıza karşın, biz bile bilmiyoruz. Peki, bölgede yer sahipleri ne yapsın? Belki şu anda yelerini satarlarsa, çok büyük bir ranttan olmuş olacaklar. Neden doğru dürüst ne yapılacağını kimse bilmiyor?

KİMLER YER TOPLUYOR?
Tabi ki bu iş yatırım işidir. Güçlü, her zaman güçlüdür ama yerel yönetimler güçsüzün yanında olmalıdır. Cedit kentsel dönüşüm alanı içinde çok ciddi alıcılar var. Söylediğimiz gibi, aracılar vasıtasıyla birçok yerler satın alınıyor. Belki de dedikodudur ama kimlerin bölgeden yer satın aldığı da merak ediliyor. Tabi bu konuda bizim somut belgeler elimizde yok ama, bunu öğrenmek çok zor değil. Sadece biz, kamuoyunu bilgilendirelim istedik. Bu “Büyük büyüklerin” işi…

ASLA VE ASLA SATMAM…
Benim bölgede arsam, evim olsa Cedit’te nasıl bir kentsel dönüşüm uygulanacak öğrenmeden asla yerlerimi satmam. Giderim İzmit Belediyesi’ne, durumun ne olduğunu bir vatandaş olarak sorarım. Bu konuda sizlere bölgede yer sahibi olarak bilgi vermek zorundalar. Vermiyorlarsa da durum o zaman farklılaşır. Biz Bizim Emlak Haber olarak bu olayın arkasında her zaman olacağız.
Kocaeli Emlak Ticari Gayrimenkul Portföy Uzmanı Murat Hamzaoğlu www.murathamzaoglu.com.tr

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0117
BIST 95.147
ALTIN 144,5339

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle