Hoşgeldiniz  

diyorlar ki ; çöp yakma tesisleri, “enerji üreteceğiz” diye pazarlanır…

admin | 07 Ekim 2016 | Genel, Manşet, Manşet Üst

GÜLENDER SARGIN   gul
———————————–

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentimize yapılması planlanan Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’nin İzmit Orman Depo Alanı’na yapılacağı açıklandı. “

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın bu konu ile ilgili basın toplantısı düzenledi ve bu toplantıda;
* Mesafe önemli bu nedenle en yakın köye 2,5 km dedi
      * Kesinlikle atık koku vs asla olamaz. İçeride bile koku duyamazsınız dedi
      *Çöp depolama fabrikası veya çöplük değil, Türkiye’de ilk kez evsel atıkların yakılmasıyla enerji üretim tesisi kurma çalışmalarına başlıyoruz.” dedi.

Bu konu bizim gibi bir emlak haber sitesini neden ilgilendiriyor. Çünkü “emlak” sadece bina demek değildir. Doğa olmadan, temiz hava olmadan, temiz su olmadan emlak değersiz olur.

 Ne yazık ki yaptığımız kısıtlı araştırmalarda bizde şunları öğrendik;
    *Bilim adamları  evsel katı atıkların yakılmasından oluşan zehirli veya potansiyel zehirli 200’den fazla madde tespit etmişlerdir. Henüz tanımlanmamış daha birçok maddenin yayılmış olması çok muhtemeldir.Tanımlanmış olan kimyasalların birçoğu kalıcı veya biyoakümülatif olarak bilinmektedir.Bu kirleticilerin birçoğu kanser, solunum sistemi  hastalıkları ve endrokrin sisteminin bozulması gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına yolaçmaktadır.
     *Deneysel veriler yakma tesislerinin zehirli maddeler yaydığını ve sonuçta insanların bunlara maruz kaldığını doğrulamaktadır. Tesislerde çalışanlar ve tesislere yakın çevrede oturanlar üzerinde yapılan çalışmalarda içlerinde kanser, solunum sistemi rahatsızlıkları, nörolojik hasarlar, üreme ile ilgili problemlerin ve doğuştan gelen anormalliklerin de bulunduğu sağlıkla ilgili çok çeşitli etkiler tespit edilmiştir.
      *Yakma tesisi yöneticileri ile yapılan anlaşmalar yerel yetkilileri, her yıl büyük miktarda atık sağlanacağı konusunda uzun vadeli vaatlere mahkum bırakmaktadır.Eğer şehir meclisleri bunu gerçekleştiremezlerse, halk, açığı ödemek zorunda kalmaktadır. Sözde koy ya da öde (put or pay) sözleşmeleri birçok şehri derin finansal problemlere sokmuştur. Ayrıca bu durum hükümetlerin atık azaltma ve dönüştürme yetilerini azaltmıştır.
     * Bugün atık yakma tesisleri birçok başlık altında satılmaktadır.Akışkan yataklı, yeşil enerji, termal ıslah tesisleri,kombine ısı ve enerji sistemleri veya sadece atıktan enerji sistemleri…Bir atık yakma tesisini ‘’kaynak tasarrufu’’ veya ‘’atıktan enerji’’ tesisi şeklinde tanımlamak, halkla iyi ilişkiler sağlamak için yapılmış akıllıca bir söz kamuflajıdır. Ancak gerçekte bu modern çöp yakma tesisleri çok az enerji üretmektedir ve enerji üretimi bunlara yapılan büyük harcamaları haklı çıkartmamaktadır. Yakma tesisleri gerçekte çok az kaynağı geri kazanmaktadır. Yakılan maddelerin enerjisi bir bütün halinde hesaba dahil edildiğinde net enerji kaybı bile söz konusudur.
     * Son olarak istihdam konusunda minimum olanak sağlar. Buna karşın süreç içerisinde tesisler çok fazla ekstra masraf çıkartıyor.

Biz konuya tabi ki tam olarak hakim değiliz, o nedenle kimse mühendis misiniz böyle “o olur bu olur” yazıyorsunuz demesin. Bizim ve bizim gibi kendi kendine araştırma yapanların buldukları hep bunlar ve pek çok daha ayrıntılı korkutucu bilgi. Bu nedenle, daha net anlayabileceği basın açıklamaları istiyoruz.

Örneğin ;
*Tesisin kokmaması ayrı konu havaya yayacağı gaz vs ayrı konu. Lütfen tesisisn yayacağı zehirli atık ve koku nun oranlarını açıklayın,

*Kül durumunu, kül depolama ihtiyacını, ne kadar bir kül yüzdesinin toprağa suya havaya karışacağını değerleri ile anlatın
*Tesisin kazandıracağı enerji nin değerlerini rakkamlarla ortaya dökün. Harcanacak enerjiye karşın kazanç ne olacak.
*Tesisin kesinlikle hiç bir hastalığa neden olmayacağını taahhüt edeceğiniz sözlü beyanlarla değil, resmi rakamlar, bilimsel veriler ile anlatın.
Böylece herkesin içi rahat eder. Böylece herkes korkacak bir şey yokmuş der.
Diğer yandan;
Yakma tesisleri yerine “geri dönüşüm tesislerini” bir araştırmakta fayda var, çünkü yaptığımız araştırmalara göre yakmak yerine geri dönüştürmek maddi manevi her yönden daha avantajlı duruyor ve oldukçe geniş bir istihdam sahası sağlıyor.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0113
BIST 95.147
ALTIN 144,5362

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle