Hoşgeldiniz  

Ev alırken unutulan 5 pahalı ayrıntı

admin | 04 Kasım 2016 | Manşet, Manşet Üst

bakim

Eviniz sandığınızdan pahalıya mal olmasın

HABER : Gülender SARGIN
Ev alırken yapılan hesaplarda unutulan bazı ayrıntılar, işlem sırasında ve/veya bittiğinde sandığınızdan pahalıya mal olabilir.

Nedir bu evdeki hesapta unutulan ayrıntılar ?

Öncelikle ev alırken bakılması gereken pek çok hesap ayrıntısını biliriz veya öğreniriz. Tapu harçları , komisyonlar, vergiler, vs bunların hepsi bilindik konulardır. Diğer yandan hiç hesap edilmeyen bazı detaylar ev aldıktan sonra size ekstra masraf çıkartacaktır.

1- Elektrik, su, doğalgaz açılımları : İkinci el ev alıyorsanız standart açma işlemleri yaparsınız ancak sıfır ve saatleri olmayan  bir ev alırsanız 3 aboneliğin masrafları 2.500 TL civarında olacaktır.

2- Bağlantı Malzemeleri : Doğalgaz kombi borusundan, davlumbaz bacasına kadar, mütahitlerin takmadığı ama hem cihaz kullanımı için hemde açılımlar için zorunlu olduğunuz bu ek aparatlar ortalama 500 TL civarı ekstra masraf getirmektedir.

3- Boya : Özellikle ikinci el evlerde ihtiyaç duyulan boya işlemi genelde “aman kaç kuruşluk iş” diye düşünülür ancak işin aslı öyle değil. Çünkü 150 m2 bir dubleks evin tek kat boyanması için malzemelerle beraber iyi ihtimalle ortalama 3000 TL masrafı olmaktadır.

4- Kalan borçlar : Aldığınız ev ikinci el ise önceden kalan borçlar atlanmaması gereken bir ayrıntıdır. Aidat, fatura gibi kalan eski borçlar veya önceden başlamış ve taksitli devam eden ödemeler size ekstra ya mal olacaktır. Örneğin 50 TL aidatlı aldığınız evinizin +200 TL bina bakım aidat ekstrası olabilir ve siz belkide aylarca sürecek bir taksitide evle beraber almış olursunuz.

5- kontrol edilemeyenler : tesisatlar, takılı kombi petekler gibi kontrol edilemeyen ayrıntılar takip eden süreçte size ekstra masraf olarak geri dönebilir bu nedenle mutlaka evi alırken son durumları ve bakımları hakkında bilgi edinin. Birde özellikle sıfır ev alındığı zaman kombi ve peteklerin ilk bakımlarının yapılması mutlaka gerekli oluyor. İn şaat sırasında toz ve taş parçaları ile dolan petekler ısınma problemine neden oluyor. Günel durumda ilaçlı petek temizleme ortalama 250-300 TL aralığında.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0113
BIST 95.147
ALTIN 144,5362

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle