Hoşgeldiniz  

inşaattan eve girmek ne kadar riskli?

admin | 20 Aralık 2016 | Manşet, Manşet Üst

İnşaattan ev alırken dolandırılmamak için bazı konularda çok dikkatli olmalısınız

Haber : Gülender SARGIN

Kocaeli İl Vaizliği’nde görevliyken eşi ile birlikte inşaat sektörüne giren Hafız Engin Sarı’nın haberini okumuşsunuzdur mutlaka. İnşaat işleri ile uğraşırken piyasa gerçeklerinden uzak hareket edip batan pek çok kişi vardır. Tabi bu kişiler batarken yanında yüzlerce insanı da götürür.

Çoğu zaman tek ev alacak bütçesi olan kişiler inşaattan ev alıp bir an önce evlerine geçme hayali kururken bir anda açıkta kalırlar buda yetmez tüm bütçelerini tüketmiş olurlar. Bu imam dolandırıcıdır veya koşullar nedeniyle batmıştır bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey inşaattan ev alırken her zaman risk altında olduğunuzdur. Bu nedenle belli konulara hassasiyet göstermelisiniz.

ÖN ARAŞTIRMANIZI YAPIN

Öncelikle inşaattan ev alacaksanız mutlaka firmanın öz geçmişine, teslim ettiği işlere bakın. Bu işleri sadece teslim etmiş olması yetmez zamanında teslim etmiş mi ? Taahhütlerini yerine getirmiş mi ?
Firmanın geçmişi oldukça iyi olabilir ancak bu batmayacağı anlamına gelmez tabi ki. Bu nedenle devam eden inşaatı bitirebilecek maddi gücü var mı.? Bunu da etüt etmek gerekir. Diğer bir konu ise firma kurumsal mı ? Yani baştaki müteahhite birşey olursa inşaatı devam ettirecek bir ekip mevcut mu yada bir ortak var mı bunlara da bakmakta fayda var. Herkes dolandırıcı olmayabilir ancak müteahhitinizin Allah korusun vefat ettiğini düşünün, kim size geri ödeme yapacak kim inşaatı bitirecek.

TAKİP EDİN

Daire aldığınız inşaatı mutlak surette takip edin aylarca hareket olmayan inşaatta teslim günü geldiğinde hesap soracak insan bulmanız zor. İlk anlaşmanız da “hak ediş” mantığında ödeme yapın. Örneğin ön anlaşma için 10.000 TL verin devam aşamasında inşaat ilerledikçe para ödeyin. Alacağınız evin bütçesine göre bir yüzdelik taksitlendirme isteyebilirsiniz. Bu sayede en azından inşaat ilerlemezse fazla ödeme yapmamış olursunuz.

TAPU ÖNEMLİ AMA..!

İnşaat firmaları ilk aşamada sadece sözleşme önerir. Siz arsa tapunuzu talep edebilirsiniz. Bu prosedürde maliyetlidir. Gerekirse kendinize ait olan maliyeti üstlenin. Tapu önemli ancak tapu almanıza rağmen elinizde bitmemiş bir evle de kalabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka ilk sözleşmenizin yeterli olduğuna, neyi teslim alacağınızı net bir şekilde belirttiğine ve cezai yaptırımları yazdığına emin olun.

EKSTRALARA DİKKAT

Sözleşmenizde nasıl anlaştıysanız ödemelerinizi öyle yapın. Ödeme yapmazsam bitiremeyecek mantığı genelde zaten dönmeyen değirmene iki damla su dökmeye benzer. Tabi ki bu arada müteahhitler de geçici sıkıntılar yaşayabilir ve bu süreçler için daire sahiplerinden destek isteyebilir. Eğer duruma yeterince hakimseniz sizde ona göre destek verirsiniz. Ancak verdiğiniz ekstra ödemeler için mutlaka geri borçlandırma ve/veya belgelendirme yapın.

Diğer ilgili bağlantılar…

inşaattan eve girmek
temelden ev almak sözleşmesi
temelden ev fiyatları
inşaat halinde daire satış sözleşmesi örneği
inşaattan daire almak fiyatları
temelden ev alırken sözleşme
temelden ev almak karlımı
inşaattan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
temelden ev alıp satmak

kocaeli inşaattan eve girmek
kocaeli temelden ev almak sözleşmesi
kocaeli temelden ev fiyatları
kocaeli inşaat halinde daire satış sözleşmesi örneği
kocaeli inşaattan daire almak fiyatları
kocaeli temelden ev alırken sözleşme
kocaeli temelden ev almak karlımı
kocaeli inşaattan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
kocaeli temelden ev alıp satmak

izmit inşaattan eve girmek
izmit temelden ev almak sözleşmesi
izmit temelden ev fiyatları
izmit inşaat halinde daire satış sözleşmesi örneği
izmit inşaattan daire almak fiyatları
izmit temelden ev alırken sözleşme
izmit temelden ev almak karlımı
izmit inşaattan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
izmit temelden ev alıp satmak

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5831
EURO 4,0123
BIST 95.147
ALTIN 144,4531

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle