Hoşgeldiniz  

Nizameddin Aşa’nı çok özel röportajı

admin | 26 Kasım 2016 | Genel, Manşet, Manşet Üst, Röportaj

 nizameddin-asa-roportaj-face

İstanbul Emlak Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan cesur cevaplar

İstanbul Emlak Odası Başkanı Nizameddin Aşa ile yaptığımız çok özel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sayın Aşa’ya hem müsafirperverliği, hemde sorduğumuz tüm sorulara verdiği cesur cevaplar için çok teşekkür ederiz.

ÖZEL RÖPORTAJ: Gülender SARGIN – Eylem BÜYÜK


 • Nizameddin Aşa kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

“ASLEN GAZİANTEPLİYİM”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanıyım, Odamız 99 yılında kuruldu o gün bugün yönetim kurulundayım. 2014 yılından bu yana da Yönetim Kurulu Başkanıyım. Aslen Gaziantepliyim. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Seneye bu meslekte 30 yılı tamamlayacağım inşallah. Aynı zamanda SPK’nın da gayrimenkul değerleme uzmanıyım. Evliyim ve 2 çocuğum var.

 • İstanbul Emlakçılar odası ne zaman kaç üye ile kuruldu ve bugün üye bazında son durumu nedir?

“5000 BİN ÜYEMİZ VAR”

1999 yılında 200 üye ile kuruldu odamız. O zaman 507 sayılı kanuna tabiydik. 507 sayılı kanunla 200 kişi ile oda kurulabiliyordu hatta aynı ilde ilçe bazında oda kurabiliyordunuz. Ancak bizim tek odamız oldu. 2005 yılında 507 sayılı kanun 5362 sayılı kanun olarak değişti ve oda kurma üye sayısı 500 e çıkartıldı. Aynı zamanda ilde tek oda kurulabilir hale geldi. Bizim şuan da 5000’e yakın üyemiz var ancak bunun 3500 civarı aktif olarak çalışıyor diğerleri daha az hizmet gösteren üyeler. Tabi açılışlar –kapanışlar çok yoğun bir üye trafiğimiz mevcut.

 • İstanbul Kocaali’ye göre metrekare bazında çok büyük bir alan ve üye sayınızda bizimkinin 5-6 katı. Nasıl idare ediyorsunuz? Yapılanmanız nasıl?

“BİZDE HERKES ÇALIŞIR”
Yönetim kurulunu mevcut coğrafya içerisinde yaydık öncelikle. Bizim bir ucumuz Silivri-Çatalca diğer ucumuz Şile-Tuzla, böyle olunca hakim olmak kolay değil. Bu nedenle bizim Silivri’den de Şile den de yönetim kurulu üyemiz mevcut. 10 adet yönetim kurulu 3 adet denetim kurulu birde bunların yedekleri toplam 28 kişi bizim yönetimimiz. Bizde yedek çalışmaz diye bir şey yok. 28 kişi muhtelif ilçeler baz alınarak görevlendirildi.asa-gul
“BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ OLUŞTURDUK”
Ayrıca her ilçede de coğrafi şekilde belirli mahalleleri kapsayarak bölge temsilcileri oluşturduk. Bazı yerde her mahallede temsilci varken küçük mahallelerde birkaç mahalle için temsilcilik oluşturduk. 39 ilçede yaklaşık 400 e yakın temsilcimiz oldu. Burada da temsilcilerimiz o bölgeyle ilgilenen yönetim kurulu üyesine bağlanıyor. Siyasi Parti oluşumu mantığında İlçe temsilcileri, ilçe yönetim kurulu üyeleri vs. Tamamladık mı? Tabi ki hayır, daha da çalışmaya devam ediyoruz.

 • İşleyiş de problem oluyor mu?

“CEZA KESEBİLSEYDİK”
Oluşumun işleyişin de, kanun eksikliği problem. Sorun olduğunda gidip ceza kesebilseniz daha kolay olur, ancak biz problem olduğunda ilçenin belediyesine, yetkili kurumuna, yeri geliyor valiliğe havale ediyoruz. Ancak böyle olunca süreç aylarca uzuyor ve hatta kimi zaman unutulup gidiyor. Bizim hassasiyetimizi diğer kurumlar göstermiyor. İstanbul gibi bir yerde denetim yapmak hiç kolay değil. 20 bine yakın cadde ve sokak var, bunları gezerek denetim yapmanız mümkün değil.
“KAPICISI, GÜVENLİKÇİSİ, YENETİCİSİ EMLAKÇI OLMUŞ”
Ben şunu söylüyorum bakanlıkların, Maliye Bakanlığı’nın yüzlerce müfettişi var belediyelerin binlerce zabıtası var bunlar kayıt dışı ile başa çıkamıyor biz nasıl etkili olacağız kim bilir. İstanbul’da 100.000 e yakın emlakçı var. Bunun sadece 10-15.000 i kayıtlı. Bunun yanı sıra kapıcılar, güvenlikler, yöneticiler hep kayıt dışı emlakçılık yapıyor. Basit hesapla İstanbul ‘da 2,5 Milyon adet bina mevcut bunların  %10 unun kapıcısı, güvenliği, yöneticisi emlakçılık yapsa 250.000 adet kayıt dışı emlakçı oluyor. Üstelik çok mütevazi ve basit bir hesap. Ben daha da mütevazi davranıp kayıt dışı 100.000 kişi diyorum. Buna karşın kayıtlı emlakçı sayısı 10-15.000 i geçmiyor.

 • Kocaeli de KEMDER mevcuttu, Kocaeli Emlakçılar Odası da yeni kuruldu. İstanbul’dan Kocaeli ye baktığınızda bizi nasıl görüyorsunuz?

“BÜYÜKŞEHİRDE KİMSE KİMSEYİ TANIMAZ”
Kocaeli bize göre nispeten daha kolay bir il. Küçük illerde protokol ile anında muhatap olabiliyorsunuz buda büyük avantaj. Küçük illerde herkes herkesi tanıyorsunuz herkes sizi tanıyor. Ben haftanın 5 günü televizyonlardayım, 15.000 gibi bir öğrenci potansiyelim oldu. Bunca yıllık yöneticiyim, iki sokak öteye gitsem kimse tanımaz. Büyükşehir böyle bir şey.
“TECRÜBE KAZANACAKSINIZ”
Kocaeli’ de de emlak işinde canlı bir piyasa mevcut. Gelişen bölgeler, yeni inşaat alanlarınız mevcut. Sizin de Kandıra Karamürsel gibi ulaşımı zor olabilecek coğrafi alanlarınız bulunuyor. Bu nedenle yönetiminizin bilgili, konuya hakim, tecrübeli olması lazım. Gerçi oda konusunda tecrübe kazanılıyor. Sonuçta bizde ilk açtığımızda yoktu tecrübemiz, kazandık o ayrı bir konu.
“KOCAELİ BİZDEN FAYDALANMALIDIR”nizameddin-asa-eylem
Üstelik Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa İstanbul’da Emlakçılar odası kuruldu. Oda bizim çok büyük çalışmalarımızla oldu. 99 yılına kadar kanunda emlakçılık diye bir tabir yoktu. Ticaret Kanununda tellal vardı sadece. 507 sayılı kanunda emlakçılık diye bir meslek olması için 5 yıl mücadele ettik. Bizim sıfırdan oluşturduğumuzu düşünürseniz bu günlere gelmemiz kolay olmadı. Kocaeli’nin de bizi örnek alması gerekir. Bizden faydalanmalılar. Çünkü bizim misyonumuz tamamen mesleğe yönelik.

 • 2014 de yola çıkınca ilk neler yaptınız?

“BAŞKANLIĞI BIRAKIRDIM”
Şöyle söyleyeyim Emlakçılık Kanunu bugün çıksa belki ben başkanlığı bırakabilirim. Çünkü hedefimiz tamamen o oldu. 2014 yılında başkan seçildiğim zaman eski oda başkanımız pasivize olmuştu. Oda ve üyeler arasında çok büyük problemler vardı. O zamanlar da Başkan vekiliydim ancak olaylar dışımızda gelişiyordu. Başkan olduğum gün dedim ki “yarın sabah sokağa çıkacağım,  hep sokakta olucum”. Öyle de oldum.
“SAHADA OLDUM”
Hep sahada, üye ile oldum. İlk önce İstanbul’u topladık. Bir yığın dernek var 50-100 emlakçı derneği mevcut. Hep görüştük bunlarla. Ticaret Odası Komitesi var ilk onlarla görüştük. “Birbirimizin karşısında değil destek olacağız”  dedik. Başkan Sayın İbrahim BOZAN benim eski bir arkadaşım; “tabi ki” dedi. Uzlaşma içine girdik. Haricinde İstanbul menşeli bir Emlakçılar dernek Federasyonu mevcut onlarla da ortak noktalarda buluştuk.
“TAYLAN İLE KAVGAYA SON VERDİK”
İstanbul’da tek vücut olduktan sonra, Türkiye genelinde oda ve derneklere çağrılarda bulunduk. Dedik ki ; “Kanun için bir araya gelmemiz şart”. Bir de Ali Taylan Bey’in başkanı olduğu TEMFED var. Ona da çağrıda bulunduk aramızda, kavgaya son verdik, birlik olduk. Bu şekilde herkesi harekete geçirmemizle, herkesi ayağa kaldırmamızla Bursa, Adana, İzmir, Kocaeli, Samsun, Düzce, Kocaeli, Yalova, Manisa, Tekirdağ gibi iller de bize destek verdi.

 • TEMFED e üye olanlardan destek geldi mi?nizameddin-asa-dortlu

“TEMFED TABİ DEĞİLİZ”
Kısa adı TEMFED olan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu bir dernekler Federasyonu biz ise bir odayız yani iki ayrı kurumuz. Aramızda bir ast – üstlük yok. Biz kanunla kurulmuş bir odayız, statü olarak da, hukuki olarak da bir üstlük durumu yok. Kaldı ki İstanbul ile beraber saydığım iller Türkiye’nin %60 ine tekabül eder. Federasyona tabi değiliz.
“ONLARDA BİR GÜÇ”
Ancak onlarda dernekler federasyonu ve büyük bir birlik, güç. Onlarda teşkilatlanmış, etkin bir güç. Onlarla da uzlaştık. Sıkıntı kalmadı. Bizim federasyon oluşumumuz yok. Çünkü 40 oda lazım. Zaten şuan da 18 oda mevcut bildiğim kadarıyla ancak oda federasyonu kurmak için 40 oda lazım. Şuan buna uğraşmanın anlamı yok.
“AST-ÜST HAVASINA GİRMEDİK”
Bu nedenle biz “kimsenin kimseye astlık-üstlük havasına girmesinin alemi  yok” dedik ve birlik olmayı tercih ettik. Sadece Federasyon ya da Ankara olarak değil hiçbir il hiçbir ile tabi değil. Ancak birbirine destek olabilir. 2015 yılında Tüm Türkiye’deki dernek ve odaları topladık. Müşterek bir kanun tasarısına imza attık ve dedik ki; “işte bizim kanun tasarımız bu”. Dedik ki;  “bundan böyle tek vücut tek sesiz.” Şuan tüm emlakçı odaları ve dernekleriyle ve ticaret odaları ile birlikte hareket ediyoruz.

 • Kocaeli bu noktada neden sizin için önemli? Kocaeli Emlakçılar Odası ile hiçbir görüşmeniz diyalogunuz oldu mu?

“KEMDER VE HACIOĞLU’NU TANIYORUZ”
Kocaeli bizim komşu ilimiz. Sadece Emlak değil tüm sektörler iç içe çalışıyor. Bu nedenle Kocaeli ‘deki gelişmeler tabi ki bizi çok ilgilendiriyor. Kocaeli de oluşan sağlıklı bir yapı mutlaka bize de etmen olacak. Diğer yandan biz yıllardır Kocaeli Emlakçılar Derneği KEMDER olarak bizimle beraber olan Alpay Hacıoğlu’nu tanıyoruz. Hala da Hacıoğlu bize tam destek vermekte, kanun çalışmaları için.
“PEKİN VE YÖNETİMİNİZİ TANIMIYORUM”
Ancak Oda başkanınızı ve yönetim kurulunuzu tanımıyordum. Seçim zamanı tanıdım Ahmet Pekin’i, adını ilk o zaman duydum. Süreç içerisinde veya seçim sonrasında da bizimle herhangi bir iletişim içerisine girmediler. Böyle olunca da seçimlerde temennimiz Alpay Hacıoğlu’ndan yana oldu. Hacıoğlu’nun yıllardır bizimle beraber verdiği emekleri kimse göz ardı edemez.

 • Ast-Üst mantığında bir soru sormak gerekirse KEMDER-KEO arasında bir ast-üst lük var mıdır? Siz artık KEO ile mi yolunuza devam edeceksiniz?

“ODA BAŞKA, DERNEK BAŞKA”
Kesinlikle olmaz. İstanbul’u baz alın, emlakçılık ile ilgili bir sürü dernek var. Şimdi ne diyeceğiz “oda var artık siz bırakın çalışmayı kapatın…”   Odaların olması başka bir konudur, dernekler başka. Üstelik STK bu işin balans ayarı, sigortasıdır. Olmaları faydalıdır. Biz KEMDER ve Alpay Hacıoğlu ile yıllardır bir emek veriyoruz tabi ki çalışmalarımıza aynen devam edeceğiz.
“PEKİN DESTEK İSTERSE DE ÇALIŞIRIZ”
Diğer yandan KEO Ahmet Pekin bizimle iletişime geçerse, çalışmalarımıza destek verir, bizden herhangi bir konuda destek isterse tabi ki onlarla da çalışacağız. Dediğim gibi Kocaeli’ de sağlıklı bir yapılanma bizim içinde sağlıklıdır. Kocaeli de yaşanacak sorunlar mutlaka bize de yansır. Gerçi bizim yakınlığımız çok başka anlaşıldı ama yapacak bir şey yok..!

 • Oda kurulum aşamasında konuya ne kadar dahil oldunuz ne kadar Alpay Hacıoğlu’na destektiniz.

“ADI SANI OLMAYAN PEKİN’İN…”
Biz Alpay Hacıoğlu’ndan da önce, Nejat Bayhan varken de Kocaeli ile çalışıyorduk. Oda olunabilmesi için yanlarında duruyorduk. Sonrasında Hacıoğlu’nun mücadelesine birebir şahit olduk. Maddi manevi ne kadar çaba sarf ettiğini gördük. Bizim için açıkçası adı sanı ortada olmayan, süreç içerisinde bir çabası bir hazırlığı olmayan, olduysa da görmediğimiz Ahmet Pekin’nin  Başkan adayı olması, Esnaf Odasından yetkiyi alması bizi çok şaşırttı.
“EMEĞİN ARDINDA DURDUM”
Benim sizin yemeğinizde ki söylemimin nedeni de buydu. Bu işin büyük emekler istediği ve bu konuda hiçbir faaliyetini görmediğimiz Ahmet Pekin’in çıkması ve aday olması bizi çok şaşırttı. Benim kimseyle kişisel bir yakınlığım ya da düşmanlığım yok. Kişiler gidicidir ancak emekler kalır ben gördüğüm izlediğim emeğin ardında durdum o kadar.nizameddin-asa-alev

 • Sizin yakınlığınız, Kocaeli ile beraber yakın çalışmanız mı sizi “emek hırsızları” açıklamasına itti.

“EMEK HIRSIZLIĞI, DUYGUSAL ÇIKIŞTI”
Biz hep KEMDER yönetimi ve Alpay Hacıoğlu nu gördük. Her çalışmada yer almasını taktir ettik. Onun samimiyetine, iyi niyetine, zekasına güvendik. Benim yemekteki çıkışım tamamen duygusal bir çıkıştı.  Yıllardır emek sarf etmiş bir insanın yerine bir anda adı sanı duyulmamış Ahmet Pekin‘e yetki verilmesine tepki verdim. Yıllarca emek vermiş birinin böylesi bir şekilde geride bırakılmasına tepki verdim.
“ONLARDA OLSAYDI SÖYLERDİM”
İnsanların lafları nasıl çarpıttığını çok iyi biliyorum. “Arka bahçe” konusu oldu. Bunun bu noktalara geleceğini tahmin ettim ancak benim yapım bu. Orada kimin olduğu önemli değil, ben orada duygusal bir konuşma yaptım. Emek sarf edenin karşısında bir anda yetki alanlar vardı. Eğer onlarda yemekte olsaydı aynı cümleleri yine kurardım.
“NEZAKETTİR, ZORUNLULUK DEĞİL”
Benim her zaman bu duygusal çıkışlarım olmuştur. Ben tek yürek diyorum ama sizin odanız bizimle hiç iletişime geçmedi, bu nezakettir zorunluluk değil. İstanbul Kocaeli için vazgeçilmez bir ildir. Onların gelip bizi sahiplenmesi gerekir. Burada bir ast-üst yok dediğim gibi.
“BİZ KOMŞUYUZ…”
Ben İstanbul’un en büyük odasıyım KEMDER küçük bir dernek bizim yanımız da ama tamamen aynı gibi çalıştık. “Elimin altında olsun arka bahçem olsun” desem çok kolaylıkla da yapardım. Hatta bunu tüm iller için yapardım. Ancak öyle bir durumum, isteğim yok. Biz iki il, en yakın ve en çok ticareti yapan iki iliz. Mantıken de ticari amaçla da zaten birbirimiz için vazgeçilmez olmalıyız.

 • Bu durumda İstanbul’a henüz gelmeyen KEO Yönetiminin TEMFED başvurusunu nasıl değerlendiriyorsunuz. ?

“HUKUKEN OLAMAZASINZI”
Ne yazık ki o konuyu anlayamadım. Sanırım bir yanlışlık ya da bilmediğimiz bir ayrıntı var. Çünkü TEMFED dernek federasyonu. Kocaeli Emlakçılar Odası TEMFED e üye olamaz. İstanbul’da da var Federasyon söylediğim gibi. Derneklerden oluşan federasyonların çatısı altında odalar bulunamaz. Hukuken bu başvuru mümkün değil.
“BİZ HERKESE EŞİT MESAFEDEYİZ”
Aynı zamanda Oda başkanları başka bir oda da başkan olarak görev alamaz. Gerçi biz herkesle ortaklaşa çalışıyoruz. TEMFED üye dernekleri, üye olmayan dernekler, harici odalar hep beraber çalışıyoruz. Biz işbirliği yapan bir grubuz ve İstanbul Emlakçılar Odası o grup da Türkiye ‘deki herkese eşit mesafede.

 • Hali hazırda gündemde olan kanunun “yalan” olduğu, “hangi sümen altında olduğu belli değil” gibi spekülasyonlar var. Bu konuda kandırıyor muyuz? Kanun hangi aşamada nerede?

“ÇOK BAŞLILIK İSTEMEDİĞİMİZDEN…”nizameddin-asa
Şuan bahsettiğim üzere tek bir kanun üzerine yoğunlaşıldı ve hepimiz altına imza attık. Daha önce farklı kanun tasarıları vardı. Hatta TEMFED’in Başkanı Sayın Hacı Ali Taylan ile görüştük. Kendisi de “çok başlılığın alemi yok” dedi. Bu sonuçla tek bir kanun taslağı çıktı ve hepimiz tarafından onaylandı. Üstelik bu kanunun baş temsilcisi ve tasarlayanı da Başkan Hacı Ali Taylan‘dır. Taslağın asıl düzenleyicisi Hacı Ali Taylan oldu biz sadece ilave ve rötuşlarla destek verdik ve bu taslağa imza attık.
“BİZZAT TESLİM ETTİK”
Geçen sene Çevre Bakanı’mıza ve Ticaret Bakanı’mıza bizzat teslim ettik. Kanunumuzun en büyük takipçisi de Ankara da olması ve Ankara Emlak Oda Başkanı ve TEMFED’in başkanı olması nedeniyle Sayın Hacı Ali Taylan ‘dır. Kanun taslağımız Cumhurbaşkanımız Başbakan’ımız dahil olmak üzere tüm üst düzey yetkililerinde mevcut.
“SIKINTILI SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”
Biz çok daha hızlı gelişmesini bekliyorduk ancak taslak teslimi akabinde seçimler oldu, başbakan ve hükümet değişti, darbe, ohal oldu doğal olarak biz siyaseten 1,5 yıl kaybettik. Sanki tüm hükümet bunalımları, siyasi çalkantılar bizim kanun aşamamıza denk geldi.
“HACI ALİ TAYLAN’DA BİLMİYORSA..!”
Bizim üzerimize düşen; kanun tasarısını hazırlamak, birlik olmak, parti desteklerini almaktı. Bizde bunları yaptık devam da ediyoruz. Kanun için CHP MHP vekilleri ile de görüştük. Yani şuan da kanun taslağını duymayan bir sağır sultan kaldı. Diğer yandan hali hazırda hangi masada hangi aşama da bunu en iyi bilecek asıl takipçimiz de Başkan Hacı Ali Taylan’dır.

 • sahibinden com gibi portalların tekel piyasayı kullanması ve fahiş fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

“İTİRAZ EDENLER, İLK YENİLEYENLERDİ”
Sahibinden.com ile görüştüm. “Biz ticari bir kurumuz ve kimseyi zorlamıyoruz” diyorlar. Bu konuda yapacak bir şeyiniz yok. Diğer yandan ben “yenilemeyin” çağrısı yaptım ancak gördüm ki bayrak elde en önden itiraz edenler,  ilk aydan yenileyenler oldu.
“% 50 FİYAT DÜŞMÜŞTÜ”
Biz ilk tepki verdiğimizde sahibinden.com %50 fiyat düştü ama arkası gelmeyince onlarda rahat rahat devam etti. Muadil bir portal yapmak kolay değil çok teknik bir konu bir ara çalışmamız vardı hala da var ancak yavaş gidiyor, üstüne düşmek lazım.
“SOSYAL MEDYAYA DİKKAT”
Hürriyetemlak.com ile görüşmelerimiz var. Kampanyalı çalışmaları açısından onların iyi sunumları olabilir.  Emlakjet  de zamanında ilk bizlerden yararlandı tabiri caizse elimizde büyüdüler ancak son politikalarını çok onaylamıyorum. Diğer yandan emlakçılık çok değişti artık sosyal medyayı çok iyi kullanmak lazım. Alternatif çözümleri değerlendirebilirsiniz.

 • 2016-2017 için genel fikir ve tavsiyeleriniz neler onları öğrenelim?

“YİNE DE BİZ İYİYİZ”
Emlak piyasası kötünün iyisi durumunda. Çünkü bizim sektörde çok büyük maddi yatırımlar gerekmiyor. İşimiz, makine, malzeme yatırımlarımız yok. Bunu yapan sektörler şuanda kan ağlıyor. Milyon dolarların yürüdüğü sektörler büyük sıkıntıda. En azında biz kiralık, satılık ufak tefek işler yapıp genel masraflarımızı çıkartıyoruz. Kaldı ki kriz emlak sektörü için fırsattır. Yeter ki işine hakim ol, takip et, donanımlı ol, iş yapmaman mümkün değil.
“KAYIT DIŞIYLA SAVAŞMALIYIZ”
Kanun sıkıntımız olmasa, ayakçı vs gruplar mesleğimizi kötü temsil etmese pazarımız daha geniş ve daha güven dolu olur, bu sayede sıkıntımız biraz daha azalır. Kayıt dışıyla savaşmak için ben zabıtanın yanına denetim elemanı bile vermeye istekli oldum. Çünkü yasa dışı çalışan milyonlarca ayakçıdan gerçek emlakçıyı korumamız gerek.
nizameddin-asa-bayrak“BİZİM TESPİTİMİZ DOĞRUYDU”
Bunların dışında inşaat piyasası zor durumda. İhtiyaç fazlası var. 2010 yılında gündeme getirdim sonra TUİG bir açıklama yaptı. 2014 yılında yaptığı incelemede “milyon üzerinde stok var” dediler. Bunların çoğu lüks konut. Demek ki biz doğru tespitte bulunduk.
“BALON, KÖPÜK DEDİK..!”
Ben uzun süredir fiyatlar yüksek, balon, köpük diyorum ve netice de bunu görebiliyoruz. Pek çok kere bu konuda çıkıp ekonomistlerle canlı yayın yaptık. Hep söyledim, “bir emlakçı konuşuyor işte” dediler. Ancak söylediklerimiz hep çıktı. Sonra gelip özür dilediler “haklıymışsınız çok hakimmişsiniz” diye. Kısaca bunu da balon fiyatların düzelmesi gerek şeklinde yorumlayalım.
“BANA GÜLENLER ŞİMDİ..”
Yıllar önce faiz oranlarından, kampanyalara pek çok konuda fikir verirken bana gülenler şimdi faiz indirimlerini, kampanyaları devlet politikası haline getirdi ama ne oldu 2 milyon stok olduktan sonra oldu. Emlak piyasası ağır işleyen bir piyasadır. Bir günde fiyat düştü çıktı olmaz bir defa bunu anlamak lazım. Yaptığınız hareketlerin sonuç alması, tasfiyelerin düzelmesi yıllar alır. Müteahhitlerin de satışlarına pazarlarına uygun işler yapması lazım.  Hatta fiyatlandırma konusunda denetlenmeleri lazım.
“DEVLET BİR KEREYE MAHSUS AFFETMELİ”
2017 koşulları şu olmalı. Devlet gayrimenkul değer artış beyanını bir defa için affetmeli. Gayrimenkul sahipleri gerçek değer beyan etmeli. Tapu harçları en az %1 e düşmeli. Gerçek beyandan %1 tapu harcı ile şuandan 3 kat fazla gelir kazanılır. Beyan problemi nedeniyle satışlar iptal oluyor. İnsanlar korktuğu için düşük beyan devam ediyor. Bunu sadece ev olarak düşünmeyin 30 Milyon dolarlık satış fiyatını 10 milyondan fazla gösteremediği için satamadığını biliyorum insanların. Devletin üzerine düşen en önemli görevler bunlar.
“UMUTLUYUM”
Kentsel dönüşüm ve 2B sorunları da netlik kazanmalı. Bunlarda ilerleme kaydedilirse emlak sektörü daha kolay ilerler. 2017 ilk çeyreğinden sonra piyasaların daha iyi olacağını düşünüyorum. Hele yukarda bahsettiklerim olursa çok daha iyi olacaktır. Faiz oranları, banka borçluları, dış borçlar ile çalışanlar bunlar içinde yapılandırmalar çözüm olacaktır. Kısaca ben piyasadan ümitliyim. 2017 daha iyi olacak tabi önlemler almak lazım.

 •  Son olarak…

Bizim işimiz çok değerli ve önemli bir iştir. Sokakta ayakçılıkla yapılacak bir iş değildir. Çok alışmak değer vermek gerekir. İstanbul Emlakçılar Odası olarak da her zaman KEMDER Alpay Hacıoğlu ile çalışıyoruz Kocaeli Emlakçılar Odasından da bir talep destek istek gelirse onlarla da çalışırız. Herkese aynı mesafedeyiz. 2017 nin tüm sektör çalışanlarımıza iyi gelmesini umut ediyorum.  Detaylı röportajınız için sizlere de teşekkür ederim.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5818
EURO 4,0087
BIST 95.147
ALTIN 144,1872

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle