Hoşgeldiniz  

“ASANSÖR KAZASI AÇIKLAMASI”

admin | 03 Şubat 2017 | İzmit Belediyesi, Manşet, Manşet Üst

İzmit Belediyesi’nden Asansör Kazası Açıklaması

İzmit Belediyesi’nden Kent Konut 3.Etap’ta meydana gelen asansör kazasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; “İzmit Kent Konut 3.Etap E7 Bloktaki asansör ile ilgili olarak basında ‘9. kattan yere çakıldı’ şeklinde haberler yer almıştır. Sitenin kamera kayıtlarından 7 kişi (525 kg) kapasiteli asansöre 7 öğrencinin ellerinde valizler ve yükler ile giriş katından bindikleri görülmektedir.

YERE ÇAKILMASI ENGELLENMİŞTİR

Aşırı yüklenmeyi algılayan, sesli ve görsel olarak aşırı yük ikazı veren asansör de 9. kata kayıt verilmesine rağmen, devreye giren aşırı yük sistemi asansörün kayıt almasını engellemiştir. Aşırı yüklenen asansör zemin katından -1. bodrum katına doğru kaydırma yapmıştır. Bu kaydırmayı algılayan diğer bir güvenlik sistemi olan fren-paraşüt tertibatı devreye girmiş ve asansörün 1,5-2 metre hareketinden sonra -2. bodrum kata inmeden -1. bodrum katta frenleyerek yere çakılması engellenmiştir.

ASANSÖR BAKIMI YAPILMIŞTIR

2016 Eylül ayında Royalcert tarafından periyodik kontrolü gerçekleştirilen bu asansörde eksiklikler tespit edilmiş ve bu eksiklikler, yönetimin duyarlılığı ve bakım firması tarafından ivedilikle giderilmiştir. Asansör, mavi etiket alarak kullanılmaya uygun hale gelmiştir.

FACİANIN ÖNÜNE GEÇİLMİŞTİ

Yapılan aylık bakımlar, yıllık periyodik kontroller ve yönetimin duyarlı tutumu yanında İzmit Belediyesi’nin güvenli asansör kullanım kriterlerine göstermiş olduğu hassasiyet sayesinde büyük bir facianın önüne geçilmiş ve asansör kontrollerinin kullanıcı açısından hayati önemi olduğu, bu üzücü olay ile bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır.

KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

İzmit Belediyesi olarak, kaza ile ilgili haberin ardından yerinde gerekli inceleme ve kontroller yapılmıştır. Mevcut asansörün basında belirtildiği gibi 9. kattan düşüp yere çakılması söz konusu değildir. Asansör, haberlerdeki gibi 9.kattan düşmüş olsaydı kabin içindeki vatandaşların canlı kalmaları ya da büyük hasar görmeden kurtulmaları mümkün olamazdı. Basında çıkan bu tür haberlerin detaylarının öğrenilmeden kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmuyoruz.

KONTROLLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Ayrıca, belediyemizin asansör yıllık kontrollerine verdiği önem, kırmızı etiket almış ve hiç yıllık kontrol yaptırmayan binalar ile ilgili mühür işlemi yaparak asansörün kapattırılması insan sağlığına verdiğimiz önemin de bilinmesini isteriz. Kocaeli’nde ilk muayene protokolünü yapan belediye olduğumuz ve bu konudaki hassasiyetimizin kamuoyu tarafından bilinmesini bir kez daha duyururuz”.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5831
EURO 4,0123
BIST 95.147
ALTIN 144,4531

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle