Hoşgeldiniz  

EREĞLİ “ÇAPALI EV” CANLANIYOR

admin | 22 Mart 2017 | Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Manşet, Manşet Üst

YEŞİLÇAM’ın “Çapalı Ev”i Yeniden Hayat Bulacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bir zamanlar Yeşilçam filmlerinin çekildiği mekanlardan biri olan Karamürsel Ereğli evlerinde restorasyon çalışmaları için çalışmaları hızlandırdı.

Gerek tarihi, gerekse estetik açıdan oluşturdukları dokuyla adeta Ereğli’nin simgesi haline gelen evler içinde en dikkat çekici olanlarından Çapalı Evin projeleri onaylandı. Yeniden gün yüzüne çıkartılacak tarihi ev, sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere Ereğli halkına hizmet vermesi planlanıyor.

TARİHİ DOKU KORUNUYOR

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, kentin tarihi dokusunu korumak ve ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Yeşilçam filmlerine de konu olan Karamürsel’in Ereğli evlerindeki çalışmalarda önemli aşama kaydedildi. Ereğli Evleri, Osmanlı Türk evinin geleneksel özelliklerini yansıtan üsluplarıyla sahile paralel olarak birçok 2 katlı ahşap, kagir evlerden oluşuyor.

KÜLTÜREL AMAÇLI KULLANILACAK

Adını ön cephesinde yer alan çapa şeklindeki kabartma motiflerinden alan ve Ereğli Evlerinin en dikkat çekenlerinden olan Çapalı Evi’nde Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Tarihi ev, restore edilmesinin ardından sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanılmak üzere Ereğli halkının kullanımına açılması planlanıyor.

ADINI ÇAPA MOTİFLERİNDEN ALMIŞ

Bir zemin iki normal kattan oluşan yapı ikiz yapı özelliği göstermektedir. Ön cephesindeki Ereğli’yi yansıtan çapa motiflerinin yanı sıra, giriş kapılarına çıkılan çift taraflı merdivenleri de ayrı bir estetik unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgede Çapalı Ev’in dışında yapımında yöresel malzemelerin de kullanıldığı 20’ye yakın ev günümüze ulaşabilmiştir.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0113
BIST 95.147
ALTIN 144,5362

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle