Hoşgeldiniz  

Kent Konut Kiralar Çıldırdı

admin | 21 Haziran 2015 | Kent Konut AŞ.

Kent Konut’ta kiralar çıldırdı

Kent Konut Kiralar Çıldırdı

Kent Konut’un eski İstanbul yolu üzerinde yapmış olduğu 1,2,3,4,5 Etap’ların kiraları oldukça fazla yükseldi. 2+1, 77 metrekare daire 750 TL aylık kira isteniyor.

 

Büyük talep var

Kent Konut’un eski İstanbul Yolu üzerinde yapmış olduğu konut guruplarına kiralık anlamında büyük talep oluştu. Özellikle üniversite öğrencilerin talep ettiği konutların aylık kiraları nerdeyse 750 TL’ye kadar çıktı. İkişerli veya üçerli guruplar halinde konutları kiralamak isteyen üniversite öğrencileri, gerek Umuttepe Kampüsü’ne yakınlığı, gerekse rahat olmaları sebebiyle yoğun talep görmekte. Dolayısıyla da bölgedeki kiralık konutlarını da artmasına sebep oluyor

 

1+1 daireler bile 550 TL

Bölgedeki kiralar o kadar fırladı ki, 1+1 stüdyo daire bile 550 TL’ye kiracı bulabiliyor. Bu kadar küçük bir yatırımla, bu kadar büyük kira getirisi oldukça şaşkınlık yaratıyor. Bundan birkaç yıl önce bu tür evler 55-65 Bin TL aralığında satıldığını da belirtmek isteriz. Şu anda bu fiyatlar 80-90 Bin TL’ye kadar ulaştı. Buna rağmen hala alıcı bulunmakta. Bun en büyük nedeni de, kiracı bulmakta zorlanılmaması olduğu gösterilebilir.

 

Dönemsel artışlar da oluyor

Gerçi Kent Konut’un bu bölgedeki kiralık konut fiyatlarının da dönemsel artması, durması ve düşüş göstermesi de izlenmekte. Özellikle bu dönemleri öğrencilerin mezun olmaları veya ilden tatil sebebiyle gitmeleri de etkilemekte. 600 TL’ye kiraya verilmediği bir zaman dilimi, varken, aynı evi bir dönemde 750 TL’ye aylık kiraya verildiğini de bilmekteyiz. Ne sebep olursa olsun Kent Konut bölgede şu anda kiralık konutta lider.

 

 

Yatırımcısına kazandırıyor

Kent Konut’tan bu bölgede ev alanlar oldukça rahat kiracı bulabildikleri için ev almayı tercih ediliyor. Buradan ev alanlar her zaman kazandıklarını da söyleyebiliriz. Özellikle mülkün değeri ve kira getirisini orantıladığımızda her zaman yatırımcısına kazandırdı. Bu özelliklerden dolayıdır ki, Kent Konut kazandırdı ama bölgedeki kiracılar için aynı şey söylenemez. Ciddi kiralar ödüyorlar ama alternatif olmadığı içinde bu kiraları ödediklerini biliyoruz.

 

Olması gereken 550 TL

Kira getirisini düşünerek konuta yatırım yapanlar, öncelikle aylık kira getirisine bakar. Ne kadar fazla kira alınırsa o kadar karlıdır. Birde kiracı yönünden bakalım, olması gerekenden çok daha fazla aylık kira ödüyorsa o da kesesine zarar ettiğini bilir. Bu durumda olması gereken bir kira bedeli olması gerekiyor. Kent Konut’u da temel alacak olursak 2+1 dairenin aylık kirası 550 TL olmalı. Şunu da belirtmemiz gerekir ki, bunun hiçbir yasal durumu söz konusu değil. Bu kiralar arz-talep dengesi sağlar. Bizden sadece söylemesi

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0113
BIST 95.147
ALTIN 144,5362

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle