Hoşgeldiniz  

KİRALIK SEZONU BİTİYOR

admin | 25 Ekim 2015 | Genel

KİRALIK SEZONU BİTİYOR

Kiralık sezonu bitiyor
Evlenenler, tayin olanlar, okumaya gelenler derken bir kira sezonunun daha sonuna geliniyor, eylül ayı sonrasında kiraların düşmesi bekleniyor
Evlilik, tayin ve eğitim dolayısıyla ilimize gelenlerden dolayı artan kiralama işlemlerinin sonuna geliniyor. Son anda ihtiyaç duyanların haricinde eylül sonrası kiralama işlemlerinin iyice düşmesi bekleniyor. Buna bağlı olarak yaz dönemi boyunca uçuk fiyatların da daha toleranslı olması bekleniyor.

YAHYA KAPTAN 800 TL
Bu sezon Yahya Kaptan gibi şehre yakın konut gruplarında kiralar ortalama 700 TL-800 TL. Yakıt masrafı da eklendiğinde aylık kiranın 1000 TL’yi bulduğu toplu konut alanları mevcut. Daha az popüler olan Yuvacık, Karşıyaka, Dünya Bankası gibi konut gruplarındaysa kiralar 500-600 TL aralığında bulunuyor. Yuvam Akarca ya da Yahya Kaptan gibi merkezi sistem ısınmayla 12 ay ısınma ücreti ödenen bölgelerde, kombi sistemine geçiş yapan bloklar daha revaçta oldu. Yine bu tarz toplu konut alanlarında merkezi yerdeki konutla blokların dışında kalan konutlar arasında 50-100 TL kira farkı oluştu.

MERKEZ EL YAKTI
Yaz boyunca merkezde bulunan kiralıklar oldukça yüksek bedellerle pazarlandı. Fethiye caddesine yakın bir binada kira bedeli olarak 800-1500 TL rakamlar görmek mümkün oldu. Cephe ve yapı durumuna göre fiyat veren mal sahipleri her ne kadar yüksek kiralarla çıksa da pazarlıkla bir miktar aşağı indi. İnmeyenlerse hala dairelerine kiracı arıyor. Örneğin; 50 yıllık binada 120 metrekare, 3+1 daire 1000 TL kira talebiyle hala kiracı bekliyor. Kısacası yaz döneminde arz talep dengesinin bozulmasıyla oluşan yüksek kira pazarı, gereğinden fazla zam yapanlar için kaçırılan fırsat oldu.

SİTELER İLGİ GÖRDÜ
Yaz aylarında havuz ve bahçesiyle faal gözüken siteler, bu dönemde her zaman rağbet görür. Diğer yandan bu yaz oluşan gereksiz kira artışları insanları bir anda sitelere itti. Şehre 10-15 km mesafede pek çok site bulunuyor. Sitelerin genel aidat ortalamaları 150-250 TL. Buna rağmen kiralar en fazla aidatla beraber 1500 TL civarında. Kimi sitelerdeyse aidatla beraber 1000 TL kiralık daire bulmanız mümkün. Şehir merkezinde eski binalara 800 TL kira vermektense sitelere taşınmak daha makul hale geldi. Sitelerde yaşam konforunun daha yüksek olması, sosyal alanların fazla olması ve kiraların buna rağmen fazla yükselmemesinin genel nedeniyse kiralama yapan kişilerin tahmini hareket etmeleri.

KIŞIN KİRALAR NE OLACAK?
Yazın artan kiralar kışın belli bir oranda aşağıya düşecek. Her dönem bu şekilde olmuştur. Diğer yandan sitelerin kiraları pek değişmez. Kiraları 800 TL’lere kadar yükselen toplu konut alanlarında 600 TL’lerde konut bulmak mümkün hale gelir. Diğer yandan 500 TL ortalamadaki kalıcı konutlar 400-450 TL’lerde seyredecektir. Şehir merkezinde de kiralar ortalama 100-200 TL aşağıya inecektir. Yine de gereğinden fazla zam yapan mal sahipleri açıkta kalacaktır. Mal sahiplerinin kiralama bedellerini aylık bazda değil 12 ay olarak hesap etmeleri ve ortalamada daire boş kalmadan erişebilecekleri en iyi değeri yakalamaya çalışmaları gerekmektedir. Gülender SARGIN

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0113
BIST 95.147
ALTIN 144,5362

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle