Hoşgeldiniz  

KOCAELİ’NDE KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

admin | 12 Ocak 2018 | Genel, Manşet, Manşet Üst

Kocaeli’nde konut fiyatları düşer mi?

Murat HAMZAOĞLU
Tek kelimeyle “işler durgun” bu durgunlukta konut piyasası da oldukça etkilendi. Kocaeli konut sektörüne durumda? Nasıl etkilendi? Konut fiyatları artar mı düşer mi? Bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

OLDUKÇA DURGUN..!

Kocaeli konut sektörü oldukça durgun. Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yok. Bakın inşaat firmaları adım adım, iki kere düşünerek konut projesi üretmeye çalışıyor. İlimizde en büyük inşaat firmaları bile satışlarda zorluk yaşıyor, küçükler ise neredeyse “STOP” ettiler. Ellerinde kalan mülkleri zararına bile satmaya başladılar. Bunun nedeni sadece ülke ekonomisi değil, zamansal da olduğu söylenebilir.

DEMİR, 9 AYDA EN AZ % 100 ARTTI.

İnşaat maliyetleri arttı diyoruz. Buna en güzel örnek geçen sene Nisan ayında demir fiyat 1 400 TL iken şu anda 2.600 TL. Bir yıl bile değil, 9 ay içinde bu artış. Bu maliyetlere arsa ve diğer inşaat kalemlerini koyduğunuzda varın gerisini siz düşünün. Bu maliyetler eğer konut fiyatlarına yansıtamaz ve alıcıda bulamazsanız çöküş başlar.

MALİYETLER DAHA FİYATLARA YANSIMADI

Konut sektörü zorda, inşaatla ilgili maliyetler arttı diyoruz, bu durumda yapılması gereken konut fiyatların artması değil mi? Ama durum hiç de böyle değil. Bırakın fiyatların artması, zorda olan inşaat firmaları çok daha düşük fiyatlara günü kurtarmak için satış yapmaz zorunda kalıyorlar. Bu böyle devam etmeyecek eninde sonunda konut fiyatlarına yansıyacak.

SIKI DURUN, FİYATLAR HİSSEDİLİR ŞEKİLDE ARTACAK

Bu kadar açıklamadan sonra, konut fiyatları ne olur sorusuna cevap vermek için uzman olmaya gerek yok. Kocaeli’nde konut fiyatları hissedilir şekilde artacak.Tabi bu öngörümüz çok kısa sürede olmayacak ama orta vadede kaçınılmaz artacak. Hiç bir inşaat firması bu maliyetler karşın, mevcut daire fiyatlarına uzun süre dayanamaz. Satarsa da büyük zarar yapar ve batar.

ŞİMDİ ALIN KARLI ÇIKIN

Bu haber sonunda sakın ola ki, piyasayı canlandırıyoruz diye düşünmeyin ama sizin yerinizde olsak, param varsa, mevcut konut fiyatlarıyla mutlaka satın alırdık. Bu denklemi göremiyorsanız, fazla söze gerek yok. Kısa vadede Kocaeli’nde konut almak oldukça karlı olacaktır. Bizden söylemesi.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

DOLPHİN KİRALIK OFİS

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,7647
EURO 4,5652
BIST $14.119
ALTIN 161,1366
© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle