Hoşgeldiniz  

CAYMA CEZALARI YENİDEN BELİRLENDİ…

admin | 24 Ocak 2017 | Manşet, Manşet Üst

Konut Alıcıların “CAYMA” Cezaları Yeniden Belirlendi

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre yeni çıkan kararnameyle, ön ödemeli konut satışında, cayma süreleri ve cezaları yeniden belirlendi. İnşaat firmaları memnun olurken, tüketici daha dikkatli olmak zorunda kalacak

3 AYI GEÇEN CAYMALARDA…

Tüketici ise gerekçesiz vazgeçme hakkını sürdürürken, 3 ayı geçen caymalarda çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kalacak.

VERGİ HARÇ VE BENZERİ…

Yeni düzenlemeye göre, satıcı, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla..

CAYMA SÜRESİNE GÖRE ORANLAR

Sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sine,
3 ila 6 ay arası için yüzde 4’üne,
6 ila 12 ay arası için yüzde 6’sına
12 ila 24 ay arası için de yüzde 8’ine
kadar tazminat isteyebilecek…


Milliyet Gazetesi Duygu Erdoğan’ın Haberi…

Konut alıcılarına 2 yılda cayma hakkı

Yeni KHK ile ön ödemeli konut satışında tüketiciye 24 aya kadar gerekçesiz cayma hakkı tanındı. Ancak ilk iki ayda vazgeçen tüketici tüm hakkını alırken, 3 ay ve sonrasında satıcı belirlenen oranda tazminat isteyebilecek

 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan ve Resmi gazete’de yayımlanan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ön ödemeli konut satışında cayma hakkı düzenlendi. Buna göre, ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketici, herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönebilecek.

Gayrimenkul sektörünün uzun zamandır dile getirdiği ve talep ettiği bu düzenleme, sektörün ‘keyfi’ caymalara karşı elini güçlendirmiş oldu. İlk iki ay içinde vazgeçme konusu karşısında sorun yaşamayan sektör firmaları, 3 ay ve devam eden süreçte yaşanan caymalarda nakit akışının belirlenen sistemde gitmemesi nedeniyle zor durumda kaldıklarını ifade ediyordu.

Tüketici ise gerekçesiz vazgeçme hakkını sürdürürken, 3 ayı geçen caymalarda çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kalacak.

Yeni düzenlemeye göre, satıcı, konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflarla sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sine, 3 ila 6 ay arası için yüzde 4’üne, 6 ila 12 ay arası için yüzde 6’sına ve 12 ila 24 ay arası için de yüzde 8’ine kadar tazminat isteyebilecek.

180 GÜN UZATILDI

Sözleşmeden dönülmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 180 gün içinde tüketiciye geri verilecek. Bu süre daha önce 90 gün olarak uygulanıyordu.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yeni düzenlemeyi sektörün uzun zamandır talep ettiğini vurgulayarak, “Evet tüketici elbette vazgeçebilmeli ama firmalar satışı yapınca banka gibi kenara koymuyor. Demire, betona yatırıyor. ‘Satın almaktan vazgeçtim’ deyince, kısa sürede parayı bulup vermek gerekiyordu. 180 güne çıkarılması bizim için iyi oldu. Bir de tabii vazgeçiliyor ama 6 ay, 12 ay, 18 ay sonra vazgeçmek keyfi duruma dönüşüyor” dedi.

“CAYDIRICI OLMALI”

Sur Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, sektör olarak talep ettikleri düzenlemenin doğru bir yaklaşım olduğunu belirterek, ancak oranların daha caydırıcı şekilde artırılabileceğine dikkat çekti. Elmas, “Biz daha caydırıcı rakam bekliyorduk ama orta bir yol bulunmuş. Özellikle sıkıntılı dönemlerde toplu olarak yaşanabilecek vazgeçmelerin firmalar üzerinde kötü etkileri olabilir. Bizim derdimiz ceza değil, böyle bir amacımız yok. Belli nakit akışımıza göre düzenimize devam etmek istiyoruz. Tüketici kararını versin, alsın, bir iki ay içinde pişman olup vermek isteyebilir tamam ama 3 aydan sonra caydırıcı bir düzenleme olmalı. Sektör olarak üzerinde durduğumuz bir düzenlemeydi” diye konuştu.

Karara sevindiklerini vurgulayan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, “Gayrimenkul sektörü adına arka arkaya gelen önemli adımlar sektörümüzü canlandıracaktır. Bu karardan önce alıcılar istedikleri zaman cayma hakkını kullanarak sözleşmeyi tek taraflı feshedebiliyorlardı. Ancak bu fesih nedeniyle konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesiyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar satıcıyı zor durumda bırakıyordu. Bu karar ile hem tüketici, hem de satıcı kazançlı çıkacak” dedi.

 

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5818
EURO 4,0087
BIST 95.147
ALTIN 144,1872

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle