Hoşgeldiniz  

Konut’ta KDV geri alınabilecek mi?

admin | 24 Eylül 2016 | Manşet, Manşet Üst, Son Dakika

kdv-iade

Konut’ta KDV geri alınabilecek mi?

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi’nde bir haber dikkatimizi çekti. Haberin özeti; “Konut kredisi kullanan vatandaşlar, ödedikleri KDV’yi İl Hakem Heyetlerine veya Kaymakamlık Hakem Heyetlerine başvurdukları takdirde geri alabilecekler”

Başkan Şahin’in iddiası “KAOS” yaratır

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in iddiası doğruysa “KAOS” bizi bekliyor. Yıllardır bir çok konut banka kredisiyle satın alındı. Bunlardan bazılarına da fatura kesilip karşılığında KDV alındı. Özellikle yeni konutlar ve şirket üzerine olan konutlara KDV ödendi. Şimdi birileri çıkıyor ve diyor ki; “Bunları geri alabilirsiniz” Bunu söyleyen de bu işlerin en tepesinde olan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin…

KDV iadesi kimden alınacak?

Haberi içini okuduğumuzda Başkan Mahmut Şahin KDV’yi geri alınacağını anlatmış ama vatandaş KDV iadesini kimden alacak belirtilmemiş. Devlet, inşaat firması, bankalardan mı? Bu haberi okuyan ve parasını geri almak isteyen vatandaşları ilgilendirmez ama bu paranın iadesi iddia doğruysa birileri yapacak, bu da ciddi bir tutar olduğu kabul etmek gerekiyor.

Bu haberin doğruluğuna bakmak gerekiyor

Bu haberi biz olduğu gibi yayınladık. Bu haber bize altı boş gibi geldi ama yinede dikkate alınması gereken bir haber. Pazartesi ilk işiniz tüketici birliklerine gitmek ve konu hakkında bilgi almak olsun. Bu haberin takipçisi de olacağız. Haberin doğruluğu ve işleyişine dikkat etmekte fayda var. Biz haberin takipçisi olacağız veya konuyla ilgili bilgisi olan varsa 532 612 45 92 telefondan veya mucenet@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 


Hürriyet Gazetesi’nin haberi ve linki

Kredi çekenler dikkat! O para geri alınacak

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV’den muaf olduğunu belirterek, tüketicilerin konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV’yi geri alabileceklerini söyledi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ev sahibi olabilmek için konut kredisi kullandıklarını hatırlatarak, kredi kullanıldığında 150 metrekarenin altındaki evler için çekilen tutarın yüzde 1’i, 150 metrekare ve üzeri evler için yüzde 8’i kadar KDV ödendiğini hatırlattı.

150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının kısa süre önce 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürüldüğünü hatırlatan Şahin, bu durumun tüketicilerde memnuniyetle karşılandığından bahsetti.

Şahin, konutun kredi kullanılarak alınması durumunda tüketicilerin ödedikleri KDV miktarını geri alabildiklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. Çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya çıkabiliyor. 150 metrekareden küçük daireler tamam ama 150 metrekareden büyük bir daire almışsanız KDV oranı yüzde 8’e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV’si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor. Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV’yi geri alabilirsiniz.”
“Tüketici hakem heyetlerine başvurun”

Şahin, Türkiye’de insanların konut sahibi olmaları için yapılan düzenlemelerden bazılarının yeterince bilinmediğini belirterek, bu düzenlemelerden birisinin de 3095 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17. maddesi olduğunu söyledi.

Başkan Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 4/2 maddesi ‘fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir’ demektedir. Konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketiciler KDV’den muaf olduklarını bilmelidir. Tüketicilerimiz, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilirler. 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler.”

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5681
EURO 3,9999
BIST 95.147
ALTIN 143,9286

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle