Hoşgeldiniz  

Mobesko’da Kiracı Olma “Mülk Sahibi Ol”

admin | 16 Ağustos 2014 | Genel

mobeso-satilik-kiralik-dukkan

Mobesko’da Kiracı Olma “Mülk Sahibi Ol”

Çarşılaşmanın iyi yanı bir araya gelip oluşturulan birlik ve çeşitliliktir. İlimizdekiMOBESKO, en iyi çarşı örneklerinden biri oldu

 Mobilya sektörünün bir araya geldiği MOBESKO’daaradığınız her şeyi bulmanız mümkün ama bizi çarşıda bulduklarımız değil emlak sektöründeki durum ilgilendiriyor. 10.000 TL civarı kiralar ile kiralanan 3 katlı dükkanların içerisinde kiralık bulmak neredeyse imkansız. Şu an tek bir kiralık ilanı bulunmayan MOBESKO’dason kiralık 9.000 TL’den verilmiş. Kiraların yüksek olduğunu düşünebilirsiniz ancak başlangıçtan beri ortalama hiç değişmedi. 10.000 TL civarında olan kiralar, kiracı bulmasa düşerdi. Görülen o ki MOBESKO’dakira ödemek zor değil.
2.500.000 TL SATILIK
Site içerisinde sadece 3 tane satılık bulunuyor. Satılık bedelleri 2.300.000 –2.500.000 TL aralığında. İnşaatın sürdüğü dönemlerde 1.000.000 TL’ye yer bulmak mümkündü ancak şimdi 2.100.000 TL’ye bulsanız, kelepir bulmuş olursunuz. Arz talep meselesiyle bu rakamlara ulaşan MOBESKO emlak yönünde misyonunu tamamlamış. İlk alıcısına fazlasıyla kazandırmış gözüküyor. Kira ortalaması gibi satış rakamları da belli bir raiçe oturmuş durumda. Satılık dükkan da yok denecek kadar az.

YÖNETİM ÇALIŞIYOR
MOBESKO yönetimi daha fazla ziyaretçi gelmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Kış döneminde de ziyaretlerin rahat olabilmesi için, tente ile kapatılan üst kısım, araçların ön tarafa park etmemesi ve bu kısımların çiçeklendirilmesi etkili olmuş. İçerisi oldukça bakımlı ve temiz, ortalama günlük 2000-2500 kişinin ziyaret ettiği MOBESKO’da özellikle düğün zamanları yoğunluk artıyor.

ORTAK KAMPANYALAR
MOBESKO’nunemlak değerini koruması için içerideki firmaların aktif ve ziyaretçi yoğunluğunu arttıracak çalışmalar yapması gerekir. Kampanyalarla, ortak çalışmalarla, web sitesi hatta belki online satış gibi çalışmalarla MOBESKO her zaman favori olmalı ki, satış ve kiralama fiyatları düşmesin.

10.000 TL KİRA
2 trilyon ve üzeri değerlere satılan dükkanlarda kira kendini 15 yıldan daha uzun sürede amorti ediyor ki bu iyi bir yatırım olmadığını gösterir. Bu hesaba göre ya kiralar çok düşük yada fiyatlar çok yüksek. 10.000 TL kira düşünüldüğünde yeterli, raiçte bir değer olarak düşünülebilir. 10.000 TL kiraya göre fiyatların 1.500.000 TL seviyelerinde olması daha iyi bir yatırım olmasını sağlardı ancak arz talep durumu ve oluşan standartlar ne yazık ki rakamların bu seviyeye inmesine engel.

YATIRIMA DEĞİL OTURUMA
MOBESKO’nunçoktan yükünü aldığını düşünürsek ve hesaba göre kira getirisinin gayrimenkul bedelini geri vermesinin neredeyse 20 yılı bulduğunu da hesap edersek, MOBESKO yatırımdan çok oturuma uygun. MOBESKO’da kendi işletmeniz için yer alıp, kiralara para vereceğinize işletmenize gayrimenkul eklemek daha makul gözüküyor. Hele MOBESKO’da kiracıysanız gayrimenkul alın daha iyi.

20.000 KREDİ ÖDEYİN
MOBESKO’da uzun yıllar daha işletmenizi devam ettirmek niyetindeyseniz 10.000 TL kira ödemek yerine 10 yıl 20.000 TL kredi ödeyin ve gayrimenkul sahibi olun. 10.000 TL kira 10 yıl sonunda boşa gitmiş milyarlarca lira demek. Kredi meblağları ve kampanyaları yada ara ödemeli ticari kredileri kullanıp kiracı yerine mal sahibi olmak MOBESKO’damuhasebe hesabına göre daha kralı olduğunuzu gösteriyor. Kiranızın stopaj ve işyeri masraflarınıda düşünürseniz özellikle.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5681
EURO 3,9999
BIST 95.147
ALTIN 143,9286

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle