Hoşgeldiniz  

Murat Hamzaoğlu “Emlak Portallarından çekilelim mi..?”

Murat Hamzaoğlu | 16 Aralık 2016 | Manşet, Manşet Üst, Murat Hamzaoğlu

Gayrimenkul işi, güven, çevre, marka ama en önemlisi tanıtım işidir.

Mesleğe ilk başladığım yıllarda internet üzerinden gayrimenkulleri pazarlamak, yeteri kadar kullanıcı olmadığından dolayı çok cazip değildi.

Şimdi hatırlıyorum da, Özgür Kocaeli Gazetesi‘nin sarı sayfaları, Al-Sat, Kocaeli İlan dergileri ve bir kaç yerel gazeteye reklam vermek yetiyordu. Taki internet kullanımı hızla yayılana kadar…

İnternetin her şeyde olduğu gibi gündelik hayatımıza girdikçe, emlak işinde de internet en büyük tanıtım aracı oldu.

sahibinden.com, hurriyetemlak, milliyetemlak, emlakjet ve buna benzer bir çok emlak portalı gayrimekul tanıtım araçları oldu. Bu işin en popüleri ve en pahalısı da sahibinden.com ancak durum bana göre değişiyor..!

Bakıyorum son günlerde gayrimenkul sektörü yine internet üzerinden tanıtım yapıyor ama sosyal medya çok daha hızlı ön plana çıkmaya başladı.

Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı oldu.
Herkes ellerinde akıllı telefonlarıyla bilgi almaya veya paylaşım yarışına girdi.
Bu da bizim emlak sektörünü, hatta bir çok sektörün tanıtım aracı olarak sosyal medyanın ağırlığını hissettirmeye başladı.

Facebook, Twitter, Instagram…

Mesela biz gayrimenkullerimiz ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden tanıtımını yapmaya başladık. İnanın bir çok emlak portalırından, yazılı basından çok daha fazla dönüşler oldu.

Düşünüyorum da, gayrimenkul sunumlarında, şimdilerde bu kadar dönüş alabiliyorsak, yarınlarda ne olur..?

Size bir sır veriyim mi?
Sosyal medya bu işin en tepesinde olacak ve bu günlerde büyük paralara kendilerini pazarlamaya çalışan sahibinden.com ve buna benzer, “BURUNLARINDA KIL ALDIRMAYAN” emlak portalları bir bir kapanıp gidecek..!

Biz Kocaeli Emlak firması olarak 2017 yıllında, emlak tanıtımları için, kendi web sayfamız haricinde tüm emlak portallarından çekilerek, buralara ödediğimiz tanıtım bütçesini sosyal medyada harcama kararı alalım mı almayalım mı? Görüşüp, karara bağlamaya çalışıyoruz.

Tabi ki de, her emlak firmasının kendisine ait resmi bir web sitesi olacak, olmalıdır ama emlak sunumları artık sosyal medya üzerinden çok daha fazla olacak gerçeğini atlamamak gerekiyor.

Yazımın başlığı “Emlak portallarından çekilelim mi?”

Biz şimdilik bu kararı tartışıyoruz ama 2017 zannediyorum gayrimenkul sunumları ve tanıtımları için “SOSYAL MEDYA” yılı olacak..!

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0117
BIST 95.147
ALTIN 144,5339

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle