Hoşgeldiniz  

Müteahhitler Bu Sorunu Çözemezler!

admin | 25 Ocak 2016 | Genel, Kent Konut AŞ.

MÜTEAHHİTLER BU SORUNLARI ÇÖZEMEZLER!

Konut sektörü ilimizde her zaman tartışılıyor. Birçok güçlü inşaat firması bu zor şartlar altında konut projeleri üretmeye çalışıyorlar. Zor şartlar diyorum zira Kent Konut gibi, TOKİ gibi devleti arkasına almış kuruluşlarla rekabet etmeye çalışıyorlar.
Bu sorunlar nedeniyle bir iki yıl önce güç birliği ve sorunları çözebilmek için bir dermek kurma ihtiyacı duyuldu ve kuruldu. Adına da Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği dendi. İlk bakıldığında gayet mantıklı ve olması gereken bir durumdu ama bir türlü istenilen seviyede olamadı.
Burada kişileri ve kurumları tek tek, isim isim değil, bekleneni veremediklerini düşünüyorum. Sanki kurulması gerekiyordu, kuruldu ve “tamam” dendi gibi oldu…
Tabi, beklenti bu değildi. İnşaat sektörünün birçok sorunu vardı. Bunlardan aklıma gelen bir kaçıysa, imarda verilen kat sorunu, belediyelerin sektöre çıkardığı sorunlar, yine Büyükşehir’in plansız konutlaşmaya yönelik acizliği olarak belirtebilirim.
Bu sorunlar çerçevesindeyse, elleri kolları bağlı inşaat firmaları vardı. Şimdi bir birlik oluştu ve geçtiğimiz günlerde Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği başkanını değiştirdi. İnşaat sektöründe duayen olan ve kurucu başkan olan Metin Alan’ın yerine Zekai İren seçildi ve göreve başladı.
Bu sorunlar aslında sadece müteahhitlerin sorunu da değil. İnşaat sektörünün içinde olan herkesin sorunu. Bizler bile emlakçı olarak etkilendiğimizi söyleyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı sektörün içinde biri olarak Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’ni önemsiyor ve yakından takip ediyoruz.
Ancak, görünen o ki hiç de kolay olmayacak. Yönetimdeki herkes belediyelerle, devletle iş yapıyor ve sesleri fazla çıktığında işleriyle ilgili sıkıntılar yaşayacaklarını biliyorlar.
Örneğin, yönetim kurulu üyesi herhangi bir müteahhit belediyelerin karşısına çıkıp;
  “Siz nasıl Kent Konut’a 14 kat imar verirken, bize 3 kat imar veriyorsun?” deyip hakkını arayabilir ki? Bunun gibi birçok örnek verebilirim. Bu insanlar mutlaka belediyelerle iş yapıyorlar. Konut projelerin onaylanmasından, iskan almalarına kadar isteseler belediyeler olmadık zorluklar çıkaracağını bile bile nasıl kendi ve diğer sektör meslektaşlarının haklarını arayacaklar.
Bu durumda kaşımıza şöyle bir durum çıkıyor. Yıllardır kalıplaşmış sorunları bu tarz bir durumla sorunları çözme durumu yok…
Açıkça ve net görüşümü belirtiyorum, bakalım bana hak verecek misiniz?
Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı veya yönetim kurulu üyeleri yerel yönetimlerin karşısına çıkıp;
“Biz de 14 kat imar istiyoruz veya Kent Konut’a da 3 kat verin” diyebilecek mi?
Bekleyelim, izleyelim, görelim…
Umarım ben yanılır, onlar haklı olurlar.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5818
EURO 4,0087
BIST 95.147
ALTIN 144,1872

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle