Hoşgeldiniz  

Neden Emlakçı Afiş Asamıyor VEYA Giremiyor

admin | 29 Şubat 2016 | Genel

NEDEN EMLAKÇI AFİŞ ASAMIYOR VEYA GİREMİYOR?

Son günlerde ilimizde, bazı yeni konut projelerine emlakçıların afiş asması engellendiği, hatta ve hatta içeriye girmemeleri için zorluk çıkarıldığı duyumları almaya başladık. Neden emlakçı afiş asamıyor?
Bu konu geçtiğimiz yıl İzmit Sanayi Sitesi için gündeme gelmişti. Bizde bu konuyu o zaman gündeme getirmiştik. Sanayi yönetimi emlakçıların afiş asması konusunda yasak getirmişti. Nedeni bir türlü anlaşılmamıştı ama gündeme geldikten kısa süre sonra bu uygulama kaldırılmıştı. Şimdi de yine aynı sorun, bazı yeni bitmiş veya bitmek üzere olan sitelerde duymaya başladık.
EMLAKÇI AFİŞİ NEDEN İSTENMİYOR?
Başiskele’de birkaç sitede emlakçıların afiş asmalarının inşaat firması tarafından yasaklandığını duyumları aldık. Bu bize gelen haber ama umarız bu uygulamadan hemen vaz geçilir. Ekmeğini bu işten kazanan meslektaşlarımızın bu kadar zor şartlar altında çalışırken, bir de inşaat firmalarının böyle zorluk çıkarmalarına bir anlam veremiyoruz. Emlakçının astığı afiş nasıl inşaat firmasını etkiler bilemiyoruz ama uygulama tamamen yanlış.
TEK ELDEN YAPANLAR DA VAR
Farkındaysanız özellikle site isimleri ve inşaat firma isimleri vermeden yorum yapmaya çalışıyoruz. Ama öyle haberler kulağımıza geliyor ki, site içerisinde emlak firmalarının varlığı ve daire sahiplerini o emlak firmalarına yönlendirildiklerini de biliyoruz. Tabii bu olay ilimizdeki emlakçılara haksızlık olduğunun farkındalar mı? Burada işini yapmaya çalışan emlakçılarımıza haksızlık yapılıyor.
FİYATLARI DÜŞÜRÜYOR MU?
İnşaat firmalarının bu konudaki endişeleri, belirledikleri daire fiyatlarının emlakçılar tarafından düşük tutması endişesi olmakta. Daha önce sattıkları daire sahiplerinin o veya bu şekilde yeniden satışa çıkardıklarında ve bu konuda aracılık yapan emlakçıların belirledikleri fiyatların inşaat firmalarından daha düşük kalmasından kaynaklanıyor. O yüzden de emlakçıları işe karışmasını engellemek isteniyor.
ELİNDEKİ VARKEN, SATAR MI?
İnşaat firmaları, daha önce sattıkları daireleri yine kendilerine getirmelerini istiyorlar, inşaat firmasının elinde daire varken, daha önce sattığı, para kazandığı daireyi hiç satar mı? Gelen bir alıcıya, başkasının bir daireyi gösterir mi? Böyle durumda emlakçılara zorluk çıkarılıyor. Serbest piyasada, isteyen herkes, istediği fiyata daire satar ve buna aracılık yapan emlakçılara da yetki vermesi kadar doğal bir şey yoktur.
KİMSE ENGELLEYEMEZ
Görünen o ki bu sorunlarla her zaman yüz yüze kalacağız. O nedenle herkes işini yapacak. İnşaat firmaları kendi işini yapacak, emlakçılar kendi işini yapacak. Bu konuda hiçbir firma yasak getiremez, getirse bile gerçekten inandırıcı sebepler sunmak zorunda. Burada ikinci elden daire sahiplerine de haksızlık yapılıyor. Bizler bu işin takipçisi olacağız. Murat HAMZAOĞLU (Kocaeli Emlak Ticari Gayrimenkul Uzmanı) www.kocaeliemlak.com 
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5773
EURO 4,0101
BIST 95.147
ALTIN 144,2831

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle