Hoşgeldiniz  

ODA; “EĞİTİM ŞART ” Abdullah Dönmez Köşe…

admin | 07 Kasım 2016 | Manşet, Manşet Üst

apo-oda-egitim-sart

ODA; “EĞİTİM ŞART “

Öncelikle Kocaeli Emlakçılar Odasını ve faaliyetlerini her daim gündemde tutmak mesleki ve insani olarak tüm meslektaşlarımızın görevidir. Oda bizim içinde bulunduğumuz gemidir, Kim ne şekilde fayda sağlayabilirse sağlamalıdır.
Bununla beraber odamız da bize gerekli çağrıları yapmalı ve faaliyetleri ile ilgili bizi sistemli bir şekilde bilgilendirmelidir.

Biz odamızın faaliyetlerini bizzat odamızın temsilcilerinden alacağımız bilgiler ile öğrenmeliyiz, 3. Şahıslardan değil. Nitekim ne dedik oda gemidir gemi nereye biz oraya…
Birkaç haftadır Kocaeli Emlakçılar Odasının projelerini belli aralıklar ile köşeme taşıyorum ve fikirlerimi paylaşıyorum BELKİ faydası olabilir diye.
Karşılık bekliyor muyum ? Evet. Nedir karşılığı? Odamızın en doğru şekilde projelerini hayata geçirmesi… Bu Fazlasıyla yeterli bir karşılıktır benim nazarımda…
Gelelim bu hafta ki konuma;
Oda Çatısı Altında Üniversite Düzeyinde Eğitim ve Sertifikalandırma
Yaklaşık 10 yıl önce Kocaeli Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümünde eğitim aldığımda birçok dersten sorumluyduk ve eğitim süremiz 2 yıl idi. Türkiye’de eğitim, diploma veya mesleki sertifika verebilen kurumlar bellidir.
Tavsiyem, böyle bir eğitim programını hayata geçirmek niyetinde olan Odamızın mutlaka KOÜ yetkilileri ile birlikte proje geliştirmesidir. Bunun dışında yapılacak eğitim programları gerçek dışı olacaktır. Nedeni ise çok açıktır, eğitim hafife alınacak bir iş değildir ve sonuçları tüm sektörü ilgilendirir.
Benimde sınavlarına girerek ve dersleri teker teker geçerek diplomasını aldığım EMLAK ve EMLAK YÖNETİMİ ders müfredatını bu gün üniversitelerde uygulanan hali ile sizinle paylaşıyorum.

 
TEMEL HUKUK, İŞLETME YÖNETİMİ, GENEL MUHASEBE, MİKRO EKONOMİ, MESLEKİ MATEMATİK, PAZARLAMA İLKELERİ, TÜRK DİLİ 1, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ 1, YABANCI DİL 1, BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ, GİRİŞİMCİLİK, DAVRANIŞ BİLİMLERİ, İŞLETME YÖNETİMİ 2, MAKRO EKONOMİ , EMLAK KOMİSYONCULUĞU , EMLAK PAZARLAMA, TÜRK DİLİ 2, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ 2, YABANCI DİL 2, İSTATİSTİK, EMLAK GELİŞTİRME, TİCARET HUKUKU, HALKLA İLİŞKİLER, İLETİŞİM, EMLAK FİNANSMANI VE TEKNİKLERİ, YEREL YÖNETİMLER, EMLAK DEĞERLEME TEKNİKLERİ (EKSPERTİZ), KENTLEŞME, ÇEVRE VE KONUT POLİTİKALARI, ŞEHİR PLANLAMASI, EMLAK İŞLETMECİLİĞİ VE BİNA YÖNETİMİ, ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ, YAPI BİLGİSİ, KADASTRO VE TAPU BİLGİSİ, ZAMAN YÖNETİMİ, KALİTE YÖNETİM İSTEMLERİ, EMLAK VERGİLENDİRME VE MEVZUATI, MİMARLIK VE BİNA BİLGİSİ, GAYRİMENKUL MEVZUATI, İMAR VE BELEDİYE MEVZUATI, YAPI DENETİM VE GÜVENLİĞİ, MESLEK ETİĞİ, EMLAK UYGULAMALARI, ARSA VE YAPI KOOPERATİFÇİLİĞİ, SERMAYE PİYASALARI, TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI, ULUSLAR ARASI İŞLETMECİLİK.
Yukarıdaki derslerin en az dörtte üçünü almanız ve bitirmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Ve her biri bir kitap demektir.
Bir mesleğin ilerlemesinin en önemli temel unsuru olan eğitim kolay iş değildir vesselam.
Odamızın her konuya olduğu gibi bu konuya da gereken hassasiyeti göstereceğine şüphem yok.
Saygılarımla.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5650
EURO 4,0064
BIST 97.090
ALTIN 144,4099

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle