Hoşgeldiniz  

‘ÜÇE BEŞE BAKMAM SATARIM’

admin | 20 Ekim 2015 | Genel

Murat Hamzaoğlu KÖŞE YAZISI

‘ÜÇE BEŞE BAKMAM SATARIM’

19 Ekim 2015 Pazartesi 00:00

Uzun süreden beri gayrimenkul piyasasında böyle bir durgunluk görmedim.
Neredeyse yaprak kımıldamıyor, herkes bekliyor, ikincisi düzenlenecek seçimleri.
Unutmayalım ki, kısa süre içerisinde bir üçüncü seçim yok…! Dönelim konumuza…
Neredeyse emlak alım satımları durma noktasına geldi. Ne alış var ne satış var ama ne fiyat indirimi ne de alıcı fiyatını yükseltiyor. Böyle bir etki tepki içerisinde kaldık. Dedim ya her kes seçimleri bekliyor.
Tabi, beklemekte fayda var ama…!
Bana göre bu beklenti hiç de hayırlı bir durumu göstermiyor. Ne olacak yani seçim sonrasında konut fiyatları artacak, alıcılar konut konut diye çığlık mı atacaklar?
Ben gayrimenkul satıcısı olsam; seçimleri beklemeden, üçe beşe bakmadan satarım. Seçim sonrasında bu piyasaların düzeleceğini hiç zannetmiyorum.
Konut sektörü daha da kötüye gidecek. Bunun böyle olacağını önceden kestirmek için gayrimenkul sektöründe tecrübeli olmaya gerek yok.
Dövizin çok hızlı artması ve bunun konut fiyatlarına yansımaması, ayrıca 0,80 faiz oranlarından 1.20 oranlarına fırlaması ve hala yükselme beklentisi karşısında nasıl insanlar gayrimenkule yatırım yapsınlar?
Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama bence gayrimenkul piyasası için çok daha kötü günler bekliyor. Bakın büyük oyunculara ne tür yatırım yapıyorlar?
Bakın televizyon reklamlarına önceden bangır bangır konut reklamı varken, şimdi üç beş cılız konut reklamları önümüze çıkıyor.
Bizler emlakçıyız, ekonomist değiliz ama bizler sahadayız. Gayrimenkul satıcılarıyla, alıcılarıyla hep iç içeyiz, o yüzden bizler piyasayı biliyor ve değerlendirebiliyoruz.
Koltuklarda oturarak hava atmıyoruz.
Piyasa gerçekten çok kötü.
Hatta sadece gayrimenkul alıcıları ve satıcılarına tavsiye etmiyorum, konut üreticilerine de yatırım yapmayın diyorum. Birçok inşaat firmalarına da bu tavsiyelerimi bire bir iletiyorum. Kar edemeyeceksen, zarar etme bari bekle tavsiyesinde bulunuyorum.
Sahada olan insan olarak, gördüklerim, duyduklarım, hissettiklerim ama en önemlisi tecrübelerimden dolayı bunları yazmak istedim.
Yine de en doğrusu koşullara göre hareket etmek olduğunu da unutmamak gerekiyor.
Yazımın başlığında olduğu gibi “Ben olsam üçe beşe bakmam” satarım diyorum.
Umarım seçimler sonuçları iyi çıkar ve bu sıkıntılı günler atlatılır. Umarım bu düşüncelerimden dolayı da ben yanılırım…!

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0117
BIST 95.147
ALTIN 144,5339

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle