Hoşgeldiniz  

‘YENİ İZMİT’ HAYALİ NE OLDU?

admin | 20 Ekim 2015 | Genel

‘YENİ İZMİT’ HAYALİ NE OLDU?

‘Yeni İzmit’ hayali ne oldu?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeni İzmit’ olarak açıklandığı Sekbanlı-Sepetçi bölgesi için şuana kadar hiçbir adım atılmadı, proje adeta rafa kaldırıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sekbanlı-Sepetçi bölgesi, Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak belirlemiş ve adını ‘Yeni İzmit’ olarak duyurmuştu ama ne olduysa bu proje çok uygun olmasına karşın bir türlü hayata geçirilmedi. Yıllardır bizi idare eden yerel yönetimler, kandırıp durdular. İlimizin o kadar fazla konut açığı varken, hiçbir önlem alamadılar. Kağıt üzerinde alınan önlemlerin dışında hiçbir aktif çalışma göremedik. Bunlardan biri de İzmit’in kuzeyi Sekbanlı ve Sepetçi bölgelerine yeni İzmit kurulum hayali.

ETAP ETAP YAPILABİLİR
Bölgeyi istimlak eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, projeleri hazır olmasına karşın bir türlü start veremiyor. Sıkışmış İzmit’i bir nebze nefes aldıracak proje, diğer projeler gibi raflarda bekletiliyor. Tamam, belki böyle büyük bir proje bizim yerel idareciler için büyük olabilir ama hiç olmazsa, etap etap yapılabilir. Özellikle Umuttepe’de okumaya ve yaşamaya çalışan binlerce insanı yapılacak konut ve sosyal donatılarla insan gibi yaşamasını sağlayabilirsiniz.

EN UYGUN BÖLGE
Elinizde böyle bir güç varken neden başlanmıyor merak ediyoruz. Bu bölge kesinlikle yeni İzmit olmalı. Bölge yeni İzmit için en uygun bölge. İstimlak da yapılmış ne bekleniyor bilemiyoruz. Büyük eleştirilere maruz kalan Kent Konut A.Ş. için de yeni İzmit projesi bir fırsat olabilir. Öncelikle bu bölgeye binlerce üniversite öğrencisi için konut ve sosyal alanlarla işe başlanabilir. Kent Konut’un son yıllardır bir türlü başlayamayan sosyal konut projelerini bu bölgeden başlayabilir. Kent Konut’un elinde bu tür projeler olduğu biliniyor ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her şeyde olduğu gibi bu projeyi de rafa kaldırmış.

KARŞI ÇIKILMAYACAKTIR
Çıkarın raflardan ve Kent Konut’un son günlerdeki imajını da düzeltmiş olmaz mısınız? Böyle bir projenin etap etap hayata geçmesi bile Kent Konut’un dışında özel inşaat firmalarının da yatırım yapmasını sağlayacaktır. Böyle bir cazibe merkezine hiç kimse karşı çıkmayacaktır. Büyük inşaat firmalarına da bölgede konut ve alt yapı üretimi için fırsat verilmeli. Tabi, Kent Konut 10 kat yapar, özel inşaat firmalarına hadi sen üç kat yap da dememek gerekiyor. Böyle bir ayrıcalık olmadan yeni İzmit yaratılmalı.

KAMUOYU YARATILABİLİR
Belki birileri bu projenin olmasını istemiyor ama çok yakın gelecekte zaten olacak. Doğusu, batısı, güneyiyle dolan İzmit’i tek kurtaracak yer, kuzey ve bu kadar bariz görünen çözüm için de belediye bekliyor. Yerel yöneticiler isteseler de istemeseler de ‘Yeni İzmit’ oluşacak. Her projeyi ellerine yüzlerine bulaştıranlar bu sefer bulaştırmadan halletmeleri gerekiyor. Hatta ve hatta bu konuda kamuoyu da yaratılabilir.

HERKES KATKI VERSİN
‘Yeni İzmit’ projesine herkes sahip çıkmalı. Hepimizin yaşadığı yer İzmit ama doldu, bitti ve nefes bile alınmıyor. Gelin ne olursa olsun bu projeye sahip çıkalım. Sadece bizi yönetenler değil, mimarıyla, mühendisiyle, emlakçısıyla, inşaatçısıyla. Tartışalım, doğruyu bulalım ama hiçbir siyasi düşünce olmadan karar verelim, vermeliyiz de. Bizler bu projenin hayata geçmesini bekliyoruz, geçmiyorsa da neden geçmediğini bilmek istiyoruz. Murat HAMZAOĞL
U

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

FACEBOOK Takip Edin

HAVA DURUMU


sonuclist
DOLAR 3,5784
EURO 4,0117
BIST 95.147
ALTIN 144,5339

EMLAK DANIŞMANLARI ARANIYOR

© 2014 Murat HAMZAOĞLU Tüm Hakları Saklıdır .
Yandex.Metrica
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle